ZLINE 48 in. Classic Gas Rangetop with 8 Brass Burners and Porcelain Cooktop in Stainless Steel with Griddle (RT-BR-GR-48)
ZLINE 48 in. Classic Gas Rangetop with 8 Brass Burners and Porcelain Cooktop in Stainless Steel with Griddle (RT-BR-GR-48) front.
ZLINE 48 in. Classic Gas Rangetop with 8 Brass Burners and Porcelain Cooktop in Stainless Steel with Griddle (RT-BR-GR-48) top-down, above cooktop.
Reversible griddle on a white background, ribbed side.
Reversible griddle on a white background, flat side.
ZLINE 48 in. Classic Gas Rangetop with 8 Brass Burners and Porcelain Cooktop in Stainless Steel with Griddle (RT-BR-GR-48) dual function burner spread and grates.
ZLINE 48 in. Classic Gas Rangetop with 8 Brass Burners and Porcelain Cooktop in Stainless Steel with Griddle (RT-BR-GR-48) black porcelain cooktop.
ZLINE 48 in. Classic Gas Rangetop with 8 Brass Burners and Porcelain Cooktop in Stainless Steel with Griddle (RT-BR-GR-48) reversible griddle ribbed side.
ZLINE 48 in. Classic Gas Rangetop with 8 Brass Burners and Porcelain Cooktop in Stainless Steel with Griddle (RT-BR-GR-48) reversible griddle flat side.
ZLINE 48 in. Classic Gas Rangetop with 8 Brass Burners and Porcelain Cooktop in Stainless Steel with Griddle (RT-BR-GR-48) close-up, knobs.
ZLINE 48 in. Classic Gas Rangetop with 8 Brass Burners and Porcelain Cooktop in Stainless Steel with Griddle (RT-BR-GR-48) large burner.
ZLINE 48 in. Classic Gas Rangetop with 8 Brass Burners and Porcelain Cooktop in Stainless Steel with Griddle (RT-BR-GR-48) dimensional diagram.
MSRP:
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE 48 in. Classic Gas Rangetop with 8 Brass Burners and Porcelain Cooktop in Stainless Steel with Griddle (RT-BR-GR-48) features 8 Italian-made brass auto-reignition burners, a hand-crafted porcelain cooktop, and enhanced cast iron grates allowing you to master every meal. With a modern, timeless style and refined functionality, ZLINE Classic Gas Rangetops are masterfully crafted to deliver an elevated culinary experience.
Italian Burners
Icon and image representing Italian-made burners on Rangetop
Icon and image representing porcelain finished cooktop on rangetop
PORCELAIN COOKTOP
Heavy duty porcelain cooktop allows for timeless style and effortless clean up.
Cast Iron Grates
Solid-piece cast iron grill, this grill is heavy-duty and built to last.
Icon and image representing cast-iron grates on Rangetop
Specifications
Description
Dimensions:
47.88 in. W x 27.25 in. D x 7.5 in. H
Product Height (in.):
7.5
Cut-out Dimensions
48.13 in. W x 24.75 in. D x 7.56 in. H
Cooktop Size (Width):
32
Details
Appliance Category:
Color/ Finish Family:
Stainless Steel with Brass Burners and Griddle
Hardware Color/Finish:
Stainless Steel
Back Left Burner BTU:
Back Left Middle Burner BTU:
Back Right Middle Burner BTU:
Back Right Burner BTU:
Front Left Burner BTU:
Front Left Middle Burner BTU:
Front Right Middle Burner BTU:
Front Right Burner BTU:
Fish Burner BTU:
Total BTUs:
Product Weight (lb.):
170
Fuel Type:
Voltage:
120V
Frequency:
60 Hz
Amps:
15A