ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 4 Burner DuoPro™ Cooktop and Electric Convection Oven in Black Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (PSDRBZ-30-CB) front, with DuoPro™ logo.
ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 4 Burner DuoPro™ Cooktop and Electric Convection Oven in Black Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (PSDRBZ-30-CB) top-down, above cooktop.
ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 4 Burner DuoPro™ Cooktop and Electric Convection Oven in Black Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (PSDRBZ-30-CB)
ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 4 Burner DuoPro™ Cooktop and Electric Convection Oven in Black Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (PSDRBZ-30-CB) front, oven open.
ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 4 Burner DuoPro™ Cooktop and Electric Convection Oven in Black Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (PSDRBZ-30-CB) StayPut oven door hinge close-up.
ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 4 Burner DuoPro™ Cooktop and Electric Convection Oven in Black Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (PSDRBZ-30-CB) convection fan and lighting inside oven.
ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 4 Burner DuoPro™ Cooktop and Electric Convection Oven in Black Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (PSDRBZ-30-CB) close-up, DuoPro™ burner.
ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 4 Burner DuoPro™ Cooktop and Electric Convection Oven in Black Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (PSDRBZ-30-CB) DuoPro™ burner spread and grates.
ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 4 Burner DuoPro™ Cooktop and Electric Convection Oven in Black Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (PSDRBZ-30-CB) dimensional diagram.
MSRP:
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 4 Burner DuoPro™ Cooktop and Electric Convection Oven in Black Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (PSDRBZ-30-CB) features a high-powered gas cooktop with 4 hand-crafted Italian dual-ring brass burners and a versatile electric convection oven allowing you to master every meal. With ZLINE DuoPro™, every burner brings the performance you need—wherever you need it.
Image and icon representing Dual Stack Burner Control.
Double up with DuoPro™
TRIPLE LAYER GLASS
Built to insulate, increase heating efficiency and keep the kitchen cool.
Icon and image representing triple layer glass on gas ranges
Icon and image representing porcelain cooktop on gas range
PORCELAIN COOKTOP
Heavy duty porcelain cooktop allows for timeless style and effortless clean up.
STAY-PUT HINGES
Icon and image representing stay-put hinge on gas range
Specifications
Description
This product contains many unique features such as:
  • DuoPro™ Cooktop Design - Transform your kitchen into a home chef’s dream with ZLINE DuoPro™, which delivers up to 85,000 BTUs of power, double the performance of most standard 30 in. gas cooktops
  • Powerful Convection Cooking - Easily handle multiple bakes thanks to a high-wattage convection fan that maintains steady heat distribution inside an expansive 4.2 cu. ft. oven that fits pans up to 20 in. wide for maximum space and convenience
  • Manufacturer Warranty - 1-year parts and service warranty
Dimensions
Dimensions:
30 in. W x 27.75 in. D x 36 in. H
Product Depth (in.):
27.75
Product Width (in.):
30
Product Height (in.):
36
Oven Interior Dimensions (in):
24.875 in. W x 17.75 in. D x 16.00 in. H
Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.):
Range Size (Width):
30 in.
Details
Appliance Category:
Dual Fuel Range
Color/ Finish Family:
Black Stainless Steel
Hardware Color/Finish:
Champagne Bronze
Back Left Burner BTU:
20000
Back Left Middle Burner BTU:
Back Right Middle Burner BTU:
Back Middle Burner BTU:
Back Right Burner BTU:
Front Left Burner BTU:
Front Left Middle Burner BTU:
Front Middle Burner BTU:
Front Right Middle Burner BTU:
Front Right Burner BTU:
Fish Burner BTU:
Total BTUs:
Cooktop Features:
(4) Brass Burners with Porcelain Cook Top with electronic spark ignition for all burners
Control Type:
Manual Front Control
Capacity of Oven (cu. ft.):
Product Weight (lb.):
235
Fuel Type:
Convection Electric Oven- Gas Cooktop
Oven Features:
Voltage:
240V
Frequency:
60 Hz
Amps:
25A