ZLINE 15 in. Touchstone Clear Cube Ice Maker with Drain Pump and Hand Hammered Copper Door (ICCD-HH-15) front.
ZLINE 15 in. Touchstone Clear Cube Ice Maker with Drain Pump and Hand Hammered Copper Door (ICCD-HH-15) front, open.
ZLINE 15 in. Touchstone Clear Cube Ice Maker with Drain Pump and Hand Hammered Copper Door (ICCD-HH-15) touch controls and display.
ZLINE 15 in. Touchstone Clear Cube Ice Maker with Drain Pump and Hand Hammered Copper Door (ICCD-HH-15) interior LED lighting.
ZLINE 15 in. Touchstone Clear Cube Ice Maker with Drain Pump and Hand Hammered Copper Door (ICCD-HH-15) ice scoop.
Clear Cube Ice (left) compared with Gourmet Ice (right).
ZLINE 15 in. Touchstone Clear Cube Ice Maker with Drain Pump and Hand Hammered Copper Door (ICCD-HH-15) dimensional diagram.
ZLINE 15 in. Touchstone Clear Cube Ice Maker with Drain Pump and Hand Hammered Copper Door (ICCD-HH-15)
MSRP:
Luxury isn’t meant to be desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE 15 in. Touchstone Clear Cube Ice Maker with Drain Pump and Hand Hammered Copper Door (ICCD-HH-15) features cutting-edge freezing technology allowing you to craft creative cocktails, iced coffees, and more with restaurant-quality crystal clear ice cubes. Designed with a fully wrapped, anti-sweat stainless steel exterior and durable stainless steel door perfect for indoor or outdoor installation, ZLINE Touchstone Ice Makers are masterfully crafted to elevate your entertainment game to new heights.
INDOOR & OUTDOOR COMPATIBILITY
Ice maker installed in an outdoor patio.
Panel Ready Ice Maker with no panel next to Panel Ready Ice Maker with custom panel and handle.
INTEGRATED PANEL & PANEL-READY DOORS
High-Capacity Production
Woman scooping ice out of a ZLINE ice maker.
SPECIFICATIONS
Description
This product contains many unique features such as:
Dimensions
Dimensions:
14.875 in. W x 25.5 in. D x 34 in. H
Product Depth (in.):
25.5
Product Width (in.):
14.875
Product Height (in.):
34
Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.):
Cut-out Dimensions:
Refrigeration Size (Width):
15 in.
Details
Appliance Category:
Undercounter Ice Maker
Color/ Finish Family:
Stainless Steel Exterior with Hand Hammered Copper Panel
Hardware Color/Finish:
Stainless Steel
Fridge Capacity:
Freezer Capacity:
Flex Drawer Capacity:
Control Type:
Energy Consumption:
Flow Rate for Water Dispenser:
Ice Shape:
Cube
Ice Amount per Day (lbs.):
75
Ice Tray Storage (lbs.):
26
Interior Finish:
White Interior with Stainless Steel Back Panel on the Interior of the Door
Product Weight (lb.):
95
Decibels:
Door Alarm:
Yes
Voltage:
115V/60Hz
Frequency:
Amps:
2.5A