ZLINE 18 in. 8.6 cu. ft. Panel Ready Right Hinge Column Freezer with Graphite Gray Interior (RBCFVR-18) front, open.
ZLINE 18 in. 8.6 cu. ft. Panel Ready Right Hinge Column Freezer with Graphite Gray Interior (RBCFVR-18) unit next to a custom wood panel and handle. Text: Handle and panel not included, right hinge orientation.
ZLINE 18 in. 8.6 cu. ft. Panel Ready Right Hinge Column Freezer with Graphite Gray Interior (RBCFVR-18) in a luxury kitchen.
ZLINE 18 in. 8.6 cu. ft. Panel Ready Right Hinge Column Freezer with Graphite Gray Interior (RBCFVR-18) front, closed.
ZLINE 18 in. 8.6 cu. ft. Panel Ready Right Hinge Column Freezer with Graphite Gray Interior (RBCFVR-18) front, closed, with custom panel.
ZLINE 18 in. 8.6 cu. ft. Panel Ready Right Hinge Column Freezer with Graphite Gray Interior (RBCFVR-18) front, next to custom panels and handles.
ZLINE 18 in. 8.6 cu. ft. Panel Ready Right Hinge Column Freezer with Graphite Gray Interior (RBCFVR-18) front, open, with food inside.
ZLINE 18 in. 8.6 cu. ft. Panel Ready Right Hinge Column Freezer with Graphite Gray Interior (RBCFVR-18) door open detail.
ZLINE 18 in. 8.6 cu. ft. Panel Ready Right Hinge Column Freezer with Graphite Gray Interior (RBCFVR-18) food inside drawers.
ZLINE 18 in. 8.6 cu. ft. Panel Ready Right Hinge Column Freezer with Graphite Gray Interior (RBCFVR-18) drawers.
ZLINE 18 in. 8.6 cu. ft. Panel Ready Right Hinge Column Freezer with Graphite Gray Interior (RBCFVR-18) internal ice maker.
ZLINE 18 in. 8.6 cu. ft. Panel Ready Right Hinge Column Freezer with Graphite Gray Interior (RBCFVR-18) ice in ice maker.
ZLINE 18 in. 8.6 cu. ft. Panel Ready Right Hinge Column Freezer with Graphite Gray Interior (RBCFVR-18) ice and ice scoop.
ZLINE 18 in. 8.6 cu. ft. Panel Ready Right Hinge Column Freezer with Graphite Gray Interior (RBCFVR-18) interior illumination.
ZLINE 18 in. 8.6 cu. ft. Panel Ready Right Hinge Column Freezer with Graphite Gray Interior (RBCFVR-18) food on shelves.
ZLINE 18 in. 8.6 cu. ft. Panel Ready Right Hinge Column Freezer with Graphite Gray Interior (RBCFVR-18) super freeze technology.
ZLINE 18 in. 8.6 cu. ft. Panel Ready Right Hinge Column Freezer with Graphite Gray Interior (RBCFVR-18) touch controls and display.
ZLINE 18 in. 8.6 cu. ft. Panel Ready Right Hinge Column Freezer with Graphite Gray Interior (RBCFVR-18) dimensional diagram.
ZLINE 18 in. 8.6 cu. ft. Panel Ready Right Hinge Column Freezer with Graphite Gray Interior (RBCFVR-18)
MSRP:
Luxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable. The ZLINE 18 in. 8.6 cu. ft. Panel Ready Right Hinge Column Freezer with Graphite Gray Interior (RBCFVR-18) combines the convenience of a sleek integrated tall column built-in design with efficient freezing technology and spacious storage capacity for multiple grocery items. Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence with innovative features designed to enhance your kitchen’s freezing capability.
Panel Ready Column Design
Image and icon representing panel ready design.
Image and icon representing expansive temperature range.
Expansive Temperature Settings
Automatic Ice Maker
A built-in ice maker creates up to 4 pounds of ice daily and is served by a replaceable water filter
Image and icon representing automatic ice maker.
Image and icon representing multiple drawer options.
Multiple Drawer Options
Graphite Gray Interior
Image and icon representing graphite gray interior.
Specifications
Description
This product contains many unique features such as:
Dimensions
Dimensions:
17.75 in. W x 23.31 in. D x 83.56 in. H
Product Height (in.):
Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.):
Cut-out Dimensions:
18.1875 in. W x 25 in. D x 84 in. H
Refrigeration Size (Width):
18 in.
Details
Appliance Category:
Refrigerator
Color/ Finish Family:
Black Stainless Steel
Hardware Color/Finish:
Freezer Capacity:
8.6 cu. ft.
Flex Drawer Capacity:
Control Type:
Energy Consumption:
452 kWh/ year
Ice Shape:
Cube
Temperature Zone:
Door Style:
Single Door (Right Hinge)
Depth Type:
Counter Depth
Interior Finish:
Gray Interior with Stainless Steel Back Panel, RAL7012 Color Code
Product Weight (lb.):
209
Decibels:
41 dBA
Door Alarm:
Yes
Voltage:
115V/60Hz
Frequency:
Amps:
2A