ZLINE 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 4 Burner DuoPro™ Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel (PSGRBS-30) front, with DuoPro™ logo.
ZLINE 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 4 Burner DuoPro™ Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel (PSGRBS-30) top-down, above cooktop.
Modern kitchen with ZLINE 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 4 Burner DuoPro™ Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel (PSGRBS-30) against a marble backsplash
ZLINE 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 4 Burner DuoPro™ Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel (PSGRBS-30)
ZLINE 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 4 Burner DuoPro™ Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel (PSGRBS-30) front, oven open.
ZLINE 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 4 Burner DuoPro™ Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel (PSGRBS-30) convection fan and lighting inside oven.
ZLINE 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 4 Burner DuoPro™ Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel (PSGRBS-30) close-up, DuoPro™ burner.
ZLINE 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 4 Burner DuoPro™ Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel (PSGRBS-30) ZLINE logo badge on satin finish.
ZLINE 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 4 Burner DuoPro™ Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel (PSGRBS-30) StayPut oven door hinge close-up.
ZLINE 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 4 Burner DuoPro™ Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel (PSGRBS-30) DuoPro™ burner spread and grates.
ZLINE 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 4 Burner DuoPro™ Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel (PSGRBS-30) dimensional diagram.
MSRP:
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 4 Burner DuoPro™ Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel (PSGRBS-30) features a high-powered gas cooktop with 4 hand-crafted Italian dual-ring brass burners and a versatile gas convection oven allowing you to master every meal. With ZLINE DuoPro™, every burner brings the performance you need—wherever you need it.
Image and icon representing Dual Stack Burner Control.
Double up with DuoPro™
TRIPLE LAYER GLASS
Built to insulate, increase heating efficiency and keep the kitchen cool.
Icon and image representing triple layer glass on gas ranges
Icon and image representing porcelain cooktop on gas range
PORCELAIN COOKTOP
Heavy duty porcelain cooktop allows for timeless style and effortless clean up.
STAY-PUT HINGES
Icon and image representing stay-put hinge on gas range
Specifications
Description
This product contains many unique features such as:
  • DuoPro™ Cooktop Design - Transform your kitchen into a home chef’s dream with ZLINE DuoPro™, which delivers up to 85,000 BTUs of power, double the performance of most standard 30 in. gas cooktops
  • Powerful Convection Cooking - Elevate your culinary endeavors with standard bake, broil, and convection bake modes with a maximum BTU output of 22,000 inside an expansive 4.2 cu. ft. oven that fits pans up to 20 in. wide for maximum space and convenience
  • Manufacturer Warranty - 1-year parts and service warranty
Dimensions
Dimensions:
30 in. W x 27.75 in. D x 36 in. H
Product Depth (in.):
27.75
Product Width (in.):
30
Product Height (in.):
36
Oven Interior Dimensions (in):
24.875 in. W x 17.75 in. D x 16.00 in. H
Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.):
Range Size (Width):
30 in.
Details
Appliance Category:
Gas Range
Color/ Finish Family:
Black Satin Stainless Steel
Hardware Color/Finish:
Matte Black
Back Left Burner BTU:
20000
Back Left Middle Burner BTU:
Back Right Middle Burner BTU:
Back Middle Burner BTU:
Back Right Burner BTU:
Front Left Burner BTU:
Front Left Middle Burner BTU:
Front Middle Burner BTU:
Front Right Middle Burner BTU:
Front Right Burner BTU:
Fish Burner BTU:
Total BTUs:
Cooktop Features:
(4) Brass Burners with Porcelain Cook Top with electronic spark ignition for all burners
Control Type:
Manual Front Control
Capacity of Oven (cu. ft.):
4.2
Product Weight (lb.):
224
Fuel Type:
Convection Gas Oven- Gas Cooktop
Oven Features:
Manual Clean - Convection Gas - 4.2 cu. ft. deep oven
Voltage:
120V
Frequency:
60 Hz
Amps:
15A