ZLINE 30 in. Paramount Gas Rangetop with 4 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Satin Stainless Steel (PSRTBS-30) front, with DuoPro™ logo.
ZLINE 30 in. Paramount Gas Rangetop with 4 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Satin Stainless Steel (PSRTBS-30) top-down, above cooktop.
ZLINE 30 in. Paramount Gas Rangetop with 4 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Satin Stainless Steel (PSRTBS-30) front.
ZLINE 30 in. Paramount Gas Rangetop with 4 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Satin Stainless Steel (PSRTBS-30) close-up, DuoPro™ burner.
ZLINE 30 in. Paramount Gas Rangetop with 4 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Satin Stainless Steel (PSRTBS-30) DuoPro™ burner spread and grates.
ZLINE 30 in. Paramount Gas Rangetop with 4 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Satin Stainless Steel (PSRTBS-30) dimensional diagram.
ZLINE 30 in. Paramount Gas Rangetop with 4 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Satin Stainless Steel (PSRTBS-30)
MSRP:
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE 30 in. Paramount Gas Rangetop with 4 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Satin Stainless Steel (PSRTBS-30) features a high-powered gas cooktop with 4 hand-crafted Italian dual-ring brass burners and an expansive one-piece porcelain cooktop allowing you to master every meal. With ZLINE DuoPro™, every burner brings the performance you need—wherever you need it.
Double up with DuoPro™
Image and icon representing Dual Stack Burner Control.
Icon and image representing porcelain finished cooktop on rangetop
PORCELAIN COOKTOP
Heavy duty porcelain cooktop allows for timeless style and effortless clean up.
Cast Iron Grates
Solid-piece cast iron grill, this grill is heavy-duty and built to last.
Icon and image representing cast-iron grates on Rangetop
Specifications
Description
This product contains many unique features such as:
  • DuoPro™ Cooktop Design - Transform your kitchen into a home chef’s dream with ZLINE DuoPro™, which delivers up to 85,000 BTUs of power, double the performance of most standard 30 in. gas cooktops
  • Manufacturer Warranty - 1-year parts and service warranty
Dimensions
Dimensions:
30 in. W x 27.25 in. D x 7.5 in. H
Product Depth (in.):
27.25
Product Width (in.):
30
Product Height (in.):
7.5
Cut-out Dimensions
30.25 in. W x 24.75 in. D x 7.5625 in. H
Cooktop Size (Width):
30 in.
Details
Appliance Category:
Gas Rangetop
Color/ Finish Family:
Black Satin Stainless Steel
Hardware Color/Finish:
Matte Black
Back Left Burner BTU:
20000
Back Left Middle Burner BTU:
Back Right Middle Burner BTU:
Back Right Burner BTU:
Front Left Burner BTU:
Front Left Middle Burner BTU:
Front Right Middle Burner BTU:
Front Right Burner BTU:
Fish Burner BTU:
Total BTUs:
Product Weight (lb.):
88
Fuel Type:
Voltage:
120V
Frequency:
60 Hz
Amps:
15A