ZLINE 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Gas Range with Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel with 6 Brass Burners (SGRBS-BR-36)
ZLINE 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Gas Range with Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel with 6 Brass Burners (SGRBS-BR-36) top-down, above cooktop.
ZLINE 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Gas Range with Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel with 6 Brass Burners (SGRBS-BR-36) front, oven open.
ZLINE 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Gas Range with Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel with 6 Brass Burners (SGRBS-BR-36) StayPut oven door hinge.
ZLINE 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Gas Range with Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel with 6 Brass Burners (SGRBS-BR-36) oven open with racks extended, showing interior design and structure.
ZLINE 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Gas Range with Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel with 6 Brass Burners (SGRBS-BR-36) ZLINE logo on Black Satin Stainless Steel finish showing circular, non-directional finish.
ZLINE 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Gas Range with Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel with 6 Brass Burners (SGRBS-BR-36) convection fan and lighting inside oven.
ZLINE 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Gas Range with Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel with 6 Brass Burners (SGRBS-BR-36) burners and grates.
ZLINE 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Gas Range with Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel with 6 Brass Burners (SGRBS-BR-36) large burner.
ZLINE 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Gas Range with Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel with 6 Brass Burners (SGRBS-BR-36) dimensional diagram.
MSRP:
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Gas Range with Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel with 6 Brass Burners (SGRBS-BR-36) features a versatile gas cooktop with 6 Italian-made sealed brass burners, a high-performing gas convection oven, enhanced cast iron grates, and a Horizon oven door window design allowing you to master every meal. With a modern, timeless style and refined functionality, ZLINE Paramount Gas Ranges are masterfully crafted to deliver an elevated culinary experience.
Icon and image representing Italian burners on gas range
Dual Function Burners
Simmer or sear to perfection with a versatile burner that ranges from 800 to 20,000 BTUs (48 inch models feature 2 dual function burners)
Description
This product contains many unique features such as:
  • Large Oven Capacity - An expansive oven capacity of 5.2 cu. ft. fits pans up to 26 in. wide for maximum space and convenience with everyday cooking
Dimensions:
36 in. W x 27.75 in. D x 36 in. H
Oven Interior Dimensions (in):
31.375 in. W x 17.75 in. D x 16.375 in. H
Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.):
Range Size (Width):
36 in.
Capacity of Oven (cu. ft.):
5.2
Product Weight (lb.):
256
Oven Features:
Manual Clean - Convection Gas - 5.2 cu. ft. deep oven
Voltage:
120V
Frequency:
60 Hz
Amps:
15A