ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Satin Stainless Steel with Black Matte Doors (PSDRS-BLM-48) front, with DuoPro™ logo.
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Satin Stainless Steel with Black Matte Doors (PSDRS-BLM-48) top-down, above cooktop.
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Satin Stainless Steel with Black Matte Doors (PSDRS-BLM-48) front, oven closed.
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Satin Stainless Steel with Black Matte Doors (PSDRS-BLM-48) front, oven open.
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Satin Stainless Steel with Black Matte Doors (PSDRS-BLM-48) DuoPro™ burner spread and grates.
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Satin Stainless Steel with Black Matte Doors (PSDRS-BLM-48) close-up, DuoPro™ burner.
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Satin Stainless Steel with Black Matte Doors (PSDRS-BLM-48) reversible griddle ribbed side.
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Satin Stainless Steel with Black Matte Doors (PSDRS-BLM-48) close-up, oven open with racks extended, showing design and structure.
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Satin Stainless Steel with Black Matte Doors (PSDRS-BLM-48) StayPut oven door hinge close-up.
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Satin Stainless Steel with Black Matte Doors (PSDRS-BLM-48) reversible griddle flat side.
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Satin Stainless Steel with Black Matte Doors (PSDRS-BLM-48) convection fan and lighting inside oven.
ZLINE Satin Stainless Steel (left) compared with Standard Stainless Steel (right).
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Satin Stainless Steel with Black Matte Doors (PSDRS-BLM-48) dimensional diagram.
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Satin Stainless Steel with Black Matte Doors (PSDRS-BLM-48)
MSRP:
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Satin Stainless Steel with Black Matte Doors (PSDRS-BLM-48) features a high-powered gas cooktop with 8 hand-crafted Italian dual-ring brass burners and a versatile electric convection oven allowing you to master every meal. With ZLINE DuoPro™, every burner brings the performance you need—wherever you need it.
Description
This product contains many unique features such as:
  • DuoPro™ Cooktop Design - Transform your kitchen into a home chef’s dream with ZLINE DuoPro™, which delivers up to 170,000 BTUs of power, double the performance of most standard 48 in. gas cooktops
  • Dual Oven Capacity - An expansive oven capacity of 6.7 cu. ft. fits pans up to 20 in. wide in the larger oven and 10 in. wide in the smaller oven for maximum space and convenience
Product Height (in.):
Oven Interior Dimensions (in):
24.875 in. W x 17.75 in. D x 16.00 in. H
Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.):
Range Size (Width):
48 in.
Color/ Finish Family:
Matte Black
Voltage:
240V
Frequency:
60 Hz
Amps:
35A