ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Double Oven Gas Range in Black Satin Stainless Steel with 8 Brass Burners (SGRBS-BR-48)
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Double Oven Gas Range in Black Satin Stainless Steel with 8 Brass Burners (SGRBS-BR-48) top-down, above cooktop.
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Double Oven Gas Range in Black Satin Stainless Steel with 8 Brass Burners (SGRBS-BR-48) front, oven open.
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Double Oven Gas Range in Black Satin Stainless Steel with 8 Brass Burners (SGRBS-BR-48) burners and grates.
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Double Oven Gas Range in Black Satin Stainless Steel with 8 Brass Burners (SGRBS-BR-48) large burner.
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Double Oven Gas Range in Black Satin Stainless Steel with 8 Brass Burners (SGRBS-BR-48) ZLINE logo on Black Satin Stainless Steel finish showing circular, non-directional finish.
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Double Oven Gas Range in Black Satin Stainless Steel with 8 Brass Burners (SGRBS-BR-48) StayPut oven door hinge.
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Double Oven Gas Range in Black Satin Stainless Steel with 8 Brass Burners (SGRBS-BR-48) convection fan and lighting inside oven.
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Double Oven Gas Range in Black Satin Stainless Steel with 8 Brass Burners (SGRBS-BR-48) oven open with racks extended, showing interior design and structure.
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Double Oven Gas Range in Black Satin Stainless Steel with 8 Brass Burners (SGRBS-BR-48) dimensional diagram.
MSRP:
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Double Oven Gas Range in Black Satin Stainless Steel with 8 Brass Burners (SGRBS-BR-48) features a versatile gas cooktop with 8 Italian-made sealed brass burners, a large high-performing gas convection oven, a small baking oven, enhanced cast iron grates, and Horizon oven door window designs allowing you to master every meal. With a modern, timeless style and refined functionality, ZLINE Paramount Gas Ranges are masterfully crafted to deliver an elevated culinary experience.
Icon and image representing Italian burners on gas range
Dual Function Burners
Simmer or sear to perfection with a versatile burner that ranges from 800 to 20,000 BTUs (48 inch models feature 2 dual function burners)
TRIPLE LAYER GLASS
Built to insulate, increase heating efficiency and keep the kitchen cool.
Icon and image representing triple layer glass on gas ranges
Icon and image representing porcelain cooktop on gas range
PORCELAIN COOKTOP
Heavy duty porcelain cooktop allows for timeless style and effortless clean up.
STAY-PUT HINGES
Icon and image representing stay-put hinge on gas range
Specifications
Description
This product contains many unique features such as:
  • Large Oven Capacity - An expansive oven capacity of 6.7 cu. ft. fits pans up to 20 in. wide in the larger oven and 10 in. wide in the smaller oven for maximum space and convenience with everyday cooking
  • Manufacturer Warranty - 1-year parts and service warranty
Dimensions
Dimensions:
47.875 in. W x 27.75 in. D x 36 in. H
Product Height (in.):
36
Oven Interior Dimensions (in):
24.875 in. W x 17.75 in. D x 16.00 in. H
Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.):
Range Size (Width):
48 in.
Details
Appliance Category:
Gas Range
Color/ Finish Family:
Black Satin Stainless Steel with Brass Burners
Hardware Color/Finish:
Matte Black
Back Left Burner BTU:
Back Left Middle Burner BTU:
Back Right Middle Burner BTU:
Back Middle Burner BTU:
Back Right Burner BTU:
Front Left Burner BTU:
Front Left Middle Burner BTU:
Front Middle Burner BTU:
Front Right Middle Burner BTU:
Front Right Burner BTU:
Fish Burner BTU:
Total BTUs:
Manual Front Control
Capacity of Oven (cu. ft.):
Product Weight (lb.):
Fuel Type:
Convection Gas Oven- Gas Cooktop
Oven Features:
Manual Clean - Convection Gas - 6.7 cu. ft. deep oven
Voltage:
120V
Frequency:
60 Hz
Amps:
15A