ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Gas Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Black Satin Stainless Steel (PSGRBS-48) front, with DuoPro™ logo.
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Gas Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Black Satin Stainless Steel (PSGRBS-48) top-down, above cooktop.
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Gas Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Black Satin Stainless Steel (PSGRBS-48) front, oven open.
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Gas Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Black Satin Stainless Steel (PSGRBS-48)
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Gas Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Black Satin Stainless Steel (PSGRBS-48) StayPut oven door hinge close-up.
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Gas Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Black Satin Stainless Steel (PSGRBS-48) close-up, DuoPro™ burner.
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Gas Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Black Satin Stainless Steel (PSGRBS-48) open oven with racks inside, showing interior design and layout.
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Gas Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Black Satin Stainless Steel (PSGRBS-48) ZLINE logo badge on satin finish.
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Gas Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Black Satin Stainless Steel (PSGRBS-48) convection fan and lighting inside oven.
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Gas Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Black Satin Stainless Steel (PSGRBS-48) DuoPro™ burner spread and grates.
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Gas Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Black Satin Stainless Steel (PSGRBS-48) reversible griddle flat side.
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Gas Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Black Satin Stainless Steel (PSGRBS-48) reversible griddle ribbed side.
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Gas Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Black Satin Stainless Steel (PSGRBS-48) dimensional diagram.
MSRP:
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Gas Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Black Satin Stainless Steel (PSGRBS-48) features a high-powered gas cooktop with 8 hand-crafted Italian dual-ring brass burners and a versatile gas convection oven allowing you to master every meal. With ZLINE DuoPro™, every burner brings the performance you need—wherever you need it.
Image and icon representing Dual Stack Burner Control.
Double up with DuoPro™
TRIPLE LAYER GLASS
Built to insulate, increase heating efficiency and keep the kitchen cool.
Icon and image representing triple layer glass on gas ranges
Icon and image representing porcelain cooktop on gas range
PORCELAIN COOKTOP
Heavy duty porcelain cooktop allows for timeless style and effortless clean up.
STAY-PUT HINGES
Icon and image representing stay-put hinge on gas range
Specifications
Description
This product contains many unique features such as:
  • DuoPro™ Cooktop Design - Transform your kitchen into a home chef’s dream with ZLINE DuoPro™, which delivers up to 170,000 BTUs of power, double the performance of most standard 48 in. gas cooktops
  • Dual Oven Capacity - An expansive oven capacity of 6.7 cu. ft. fits pans up to 20 in. wide in the larger oven and 10 in. wide in the smaller oven for maximum space and convenience
  • Manufacturer Warranty - 1-year parts and service warranty
Dimensions
Dimensions:
47.875 in. W x 27.75 in. D x 36 in. H
Product Height (in.):
36
Oven Interior Dimensions (in):
24.875 in. W x 17.75 in. D x 16.00 in. H
Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.):
Range Size (Width):
48 in.
Details
Appliance Category:
Gas Range
Color/ Finish Family:
Black Satin Stainless Steel
Hardware Color/Finish:
Matte Black
Back Left Burner BTU:
Back Left Middle Burner BTU:
Back Right Middle Burner BTU:
Back Middle Burner BTU:
Back Right Burner BTU:
Front Left Burner BTU:
Front Left Middle Burner BTU:
Front Middle Burner BTU:
Front Right Middle Burner BTU:
Front Right Burner BTU:
Fish Burner BTU:
Total BTUs:
Cooktop Features:
(8) Brass Burner with Porcelain Cook Top with electronic spark ignition for all burners
Control Type:
Manual Front Control
Capacity of Oven (cu. ft.):
Product Weight (lb.):
421
Fuel Type:
Convection Gas Oven- Gas Cooktop
Oven Features:
Manual Clean - Convection Gas - 6.7 cu. ft. deep oven
Voltage:
120V
Frequency:
60 Hz
Amps:
15A