ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Gas Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Satin Stainless Steel with Black Matte Doors (PSGRS-BLM-48) front, with DuoPro™ logo.
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Gas Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Satin Stainless Steel with Black Matte Doors (PSGRS-BLM-48) top-down, above cooktop.
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Gas Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Satin Stainless Steel with Black Matte Doors (PSGRS-BLM-48)
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Gas Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Satin Stainless Steel with Black Matte Doors (PSGRS-BLM-48) front, oven open.
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Gas Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Satin Stainless Steel with Black Matte Doors (PSGRS-BLM-48) StayPut oven door hinge close-up.
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Gas Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Satin Stainless Steel with Black Matte Doors (PSGRS-BLM-48) reversible griddle flat side.
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Gas Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Satin Stainless Steel with Black Matte Doors (PSGRS-BLM-48) close-up, DuoPro™ burner.
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Gas Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Satin Stainless Steel with Black Matte Doors (PSGRS-BLM-48) DuoPro™ burner spread and grates.
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Gas Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Satin Stainless Steel with Black Matte Doors (PSGRS-BLM-48) close-up, oven open with racks extended, showing design and structure.
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Gas Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Satin Stainless Steel with Black Matte Doors (PSGRS-BLM-48) convection fan and lighting inside oven.
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Gas Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Satin Stainless Steel with Black Matte Doors (PSGRS-BLM-48) reversible griddle ribbed side.
ZLINE Satin Stainless Steel (left) compared with Standard Stainless Steel (right).
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Gas Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Satin Stainless Steel with Black Matte Doors (PSGRS-BLM-48) dimensional diagram.
MSRP:
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Gas Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Satin Stainless Steel with Black Matte Doors (PSGRS-BLM-48) features a high-powered gas cooktop with 8 hand-crafted Italian dual-ring brass burners and a versatile gas convection oven allowing you to master every meal. With ZLINE DuoPro™, every burner brings the performance you need—wherever you need it.
Image and icon representing Dual Stack Burner Control.
Double up with DuoPro™
TRIPLE LAYER GLASS
Built to insulate, increase heating efficiency and keep the kitchen cool.
Icon and image representing triple layer glass on gas ranges
Icon and image representing porcelain cooktop on gas range
PORCELAIN COOKTOP
Heavy duty porcelain cooktop allows for timeless style and effortless clean up.
STAY-PUT HINGES
Icon and image representing stay-put hinge on gas range
Specifications
Description
This product contains many unique features such as:
  • DuoPro™ Cooktop Design - Transform your kitchen into a home chef’s dream with ZLINE DuoPro™, which delivers up to 170,000 BTUs of power, double the performance of most standard 48 in. gas cooktops
  • Dual Oven Capacity - An expansive oven capacity of 6.7 cu. ft. fits pans up to 20 in. wide in the larger oven and 10 in. wide in the smaller oven for maximum space and convenience
  • Manufacturer Warranty - 1-year parts and service warranty
Dimensions
Dimensions:
47.875 in. W x 27.75 in. D x 36 in. H
Product Height (in.):
36
Oven Interior Dimensions (in):
24.875 in. W x 17.75 in. D x 16.00 in. H
Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.):
Range Size (Width):
48 in.
Details
Appliance Category:
Gas Range
Color/ Finish Family:
Matte Black
Hardware Color/Finish:
Back Left Burner BTU:
Back Left Middle Burner BTU:
Back Right Middle Burner BTU:
Back Middle Burner BTU:
Back Right Burner BTU:
Front Left Burner BTU:
Front Left Middle Burner BTU:
Front Middle Burner BTU:
Front Right Middle Burner BTU:
Front Right Burner BTU:
Fish Burner BTU:
Total BTUs:
Cooktop Features:
Control Type:
Manual Front Control
Capacity of Oven (cu. ft.):
Product Weight (lb.):
421
Fuel Type:
Convection Gas Oven- Gas Cooktop
Oven Features:
Voltage:
120V
Frequency:
60 Hz
Amps:
15A