ZLINE 48 in. Paramount Gas Rangetop with 8 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Satin Stainless Steel (PSRTBS-48) front, with DuoPro™ logo.
ZLINE 48 in. Paramount Gas Rangetop with 8 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Satin Stainless Steel (PSRTBS-48) top-down, above cooktop.
ZLINE 48 in. Paramount Gas Rangetop with 8 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Satin Stainless Steel (PSRTBS-48) top-down, above cooktop with griddle.
ZLINE 48 in. Paramount Gas Rangetop with 8 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Satin Stainless Steel (PSRTBS-48) front.
ZLINE 48 in. Paramount Gas Rangetop with 8 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Satin Stainless Steel (PSRTBS-48) close-up, DuoPro™ burner.
ZLINE 48 in. Paramount Gas Rangetop with 8 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Satin Stainless Steel (PSRTBS-48) reversible griddle flat side.
ZLINE 48 in. Paramount Gas Rangetop with 8 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Satin Stainless Steel (PSRTBS-48) reversible griddle ribbed side.
ZLINE 48 in. Paramount Gas Rangetop with 8 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Satin Stainless Steel (PSRTBS-48) DuoPro™ burner spread and grates.
ZLINE 48 in. Paramount Gas Rangetop with 8 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Satin Stainless Steel (PSRTBS-48) dimensional diagram.
ZLINE 48 in. Paramount Gas Rangetop with 8 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Satin Stainless Steel (PSRTBS-48)
MSRP:
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE 48 in. Paramount Gas Rangetop with 8 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Satin Stainless Steel (PSRTBS-48) features a high-powered gas cooktop with 6 hand-crafted Italian dual-ring brass burners and an expansive one-piece porcelain cooktop allowing you to master every meal. With ZLINE DuoPro™, every burner brings the performance you need—wherever you need it.
Description
This product contains many unique features such as:
  • DuoPro™ Cooktop Design - Transform your kitchen into a home chef’s dream with ZLINE DuoPro™, which delivers up to 170,000 BTUs of power, double the performance of most standard 48 in. gas cooktops
Dimensions:
47.875 in. W x 27.25 in. D x 7.5 in. H
Cut-out Dimensions
48.125 in. W x 24.75 in. D x 7.5625 in. H
Cooktop Size (Width):
48 in.
Product Weight (lb.):
150
Fuel Type:
Voltage:
120V
Frequency:
60 Hz
Amps:
15A