ZLINE Autograph Edition 15 in. Touchstone Gourmet Ice Maker with Drain Pump and Solid Stainless Steel Door with Champagne Bronze Helix Handle (IGMDZ-ST-15-KCB)
ZLINE Autograph Edition 15 in. Touchstone Gourmet Ice Maker with Drain Pump and Solid Stainless Steel Door with Champagne Bronze Helix Handle (IGMDZ-ST-15-KCB) hand holding Helix handle showing knurled diamond texture.
ZLINE Autograph Edition 15 in. Touchstone Gourmet Ice Maker with Drain Pump and Solid Stainless Steel Door with Champagne Bronze Helix Handle (IGMDZ-ST-15-KCB) person scooping ice out of ice maker with a drink and limes on the counter above.
ZLINE Autograph Edition 15 in. Touchstone Gourmet Ice Maker with Drain Pump and Solid Stainless Steel Door with Champagne Bronze Helix Handle (IGMDZ-ST-15-KCB) front, open.
ZLINE Autograph Edition 15 in. Touchstone Gourmet Ice Maker with Drain Pump and Solid Stainless Steel Door with Champagne Bronze Helix Handle (IGMDZ-ST-15-KCB) control panel with digital display and buttons.
ZLINE Autograph Edition 15 in. Touchstone Gourmet Ice Maker with Drain Pump and Solid Stainless Steel Door with Champagne Bronze Helix Handle (IGMDZ-ST-15-KCB) interior lighting and digital display showing 'ICE' and control buttons.
ZLINE Autograph Edition 15 in. Touchstone Gourmet Ice Maker with Drain Pump and Solid Stainless Steel Door with Champagne Bronze Helix Handle (IGMDZ-ST-15-KCB) stainless steel ice scoop hanging in ice maker interior.
ZLINE Autograph Edition 15 in. Touchstone Gourmet Ice Maker with Drain Pump and Solid Stainless Steel Door with Champagne Bronze Helix Handle (IGMDZ-ST-15-KCB) knurled diamond-texture on handle.
ZLINE Clear Cube Ice Cube (left) compared with Gourmet Ice Cube (right).
ZLINE Autograph Edition 15 in. Touchstone Gourmet Ice Maker with Drain Pump and Solid Stainless Steel Door with Champagne Bronze Helix Handle (IGMDZ-ST-15-KCB) dimensional diagram.
MSRP:
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 15 in. Touchstone Gourmet Ice Maker with Drain Pump and Solid Stainless Steel Door with Champagne Bronze Helix Handle (IGMDZ-ST-15-KCB) features cutting-edge freezing technology allowing you to craft creative cocktails, iced coffees, and more with restaurant-quality gourmet ice cubes. Designed with a fully wrapped, anti-sweat stainless steel exterior and a durable stainless steel door perfect for indoor or outdoor installation, ZLINE Touchstone Ice Makers are masterfully crafted to elevate your entertainment game to new heights.
INDOOR & OUTDOOR COMPATIBILITY
Ice maker installed in an outdoor patio.
Panel Ready Ice Maker with no panel next to Panel Ready Ice Maker with custom panel and handle.
INTEGRATED PANEL & PANEL-READY DOORS
High-Capacity Production
Woman scooping ice out of a ZLINE ice maker.
SPECIFICATIONS
Description
This product contains many unique features such as:
Dimensions
Dimensions:
14.88 in. W x 25.5 in. D x 34 in. H
Product Depth (in.):
25.5
Product Width (in.):
14.88
Product Height (in.):
34
Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.):
Cut-out Dimensions:
15 in. W x 24 in. D x 34.13 in. H
Refrigeration Size (Width):
15 in.
Details
Appliance Category:
Undercounter Ice Maker
Color/ Finish Family:
Stainless Steel Exterior with Stainless Steel Panel
Hardware Color/Finish:
Champagne Bronze
Fridge Capacity:
Freezer Capacity:
Flex Drawer Capacity:
Control Type:
Energy Consumption:
Flow Rate for Water Dispenser:
Ice Shape:
Gourmet
Ice Amount per Day (lbs.):
66
Ice Tray Storage (lbs.):
26
Interior Finish:
White Interior with Stainless Steel Back Panel on the Interior of the Door
Product Weight (lb.):
97
Decibels:
Door Alarm:
Yes
Voltage:
115V/60Hz
Frequency:
Amps:
2.9A