ZLINE Autograph Edition 24 in. 1.6 cu ft. Built-in Convection Microwave Oven in Stainless Steel and Polished Gold Helix Handle (MWOZ-24-KG)
ZLINE Autograph Edition 24 in. 1.6 cu ft. Built-in Convection Microwave Oven in Stainless Steel and Polished Gold Helix Handle (MWOZ-24-KG) knurled diamond-texture on handle.
ZLINE Autograph Edition 24 in. 1.6 cu ft. Built-in Convection Microwave Oven in Stainless Steel and Polished Gold Helix Handle (MWOZ-24-KG) front, open.
ZLINE Autograph Edition 24 in. 1.6 cu ft. Built-in Convection Microwave Oven in Stainless Steel and Polished Gold Helix Handle (MWOZ-24-KG) interior showing convection fan and racks.
ZLINE Autograph Edition 24 in. 1.6 cu ft. Built-in Convection Microwave Oven in Stainless Steel and Polished Gold Helix Handle (MWOZ-24-KG) side.
ZLINE Autograph Edition 24 in. 1.6 cu ft. Built-in Convection Microwave Oven in Stainless Steel and Polished Gold Helix Handle (MWOZ-24-KG) side, open.
ZLINE Autograph Edition 24 in. 1.6 cu ft. Built-in Convection Microwave Oven in Stainless Steel and Polished Gold Helix Handle (MWOZ-24-KG) diagram showing an electrical connection labeled NEMA 5-20.
ZLINE Autograph Edition 24 in. 1.6 cu ft. Built-in Convection Microwave Oven in Stainless Steel and Polished Gold Helix Handle (MWOZ-24-KG) dimensional diagram.
MSRP:
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 24 in. 1.6 cu ft. Built-in Convection Microwave Oven in Stainless Steel and Polished Gold Helix Handle (MWOZ-24-KG) provides a professional culinary experience by pairing everyday convenience with a timeless style. Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence with unrivaled performance designed to enhance your kitchen’s capability.
Description
This product contains many unique features such as:
  • LCD Display - Enjoy an easy-to-use crystal clear LCD display and timer
  • 1.6 cu. ft. Capacity - A large cooking area will easily fit your items, such as coffee mugs up to 7 in. tall and dishes up to 16 x 16 in.
Dimensions:
23.5 in W x 22.31 in D x 17.88 in H
Microwave Interior Dimensions (in):
16.5 in. W x 16.5 in. D x 10 in. H
Cut-out Dimensions:
22.38 in W x 23.25 in D x 17.75 in H
Color/ Finish Family:
Stainless Steel
Hardware Color/Finish:
Polished Gold
Frequency:
60 Hz
Amps:
15.5A