ZLINE Autograph Edition 24 in. 3.2 cu. ft. Paramount Induction Range with 3 Element Cooktop and Electric Convection Oven in Satin Stainless Steel with White Matte Door and Polished Gold Accents (SINRSZ-WM-24-G)
ZLINE Autograph Edition 24 in. 3.2 cu. ft. Paramount Induction Range with 3 Element Cooktop and Electric Convection Oven in Satin Stainless Steel with White Matte Door and Polished Gold Accents (SINRSZ-WM-24-G) top-down, above cooktop.
ZLINE Autograph Edition 24 in. 3.2 cu. ft. Paramount Induction Range with 3 Element Cooktop and Electric Convection Oven in Satin Stainless Steel with White Matte Door and Polished Gold Accents (SINRSZ-WM-24-G) front, oven open.
ZLINE Autograph Edition 24 in. 3.2 cu. ft. Paramount Induction Range with 3 Element Cooktop and Electric Convection Oven in Satin Stainless Steel with White Matte Door and Polished Gold Accents (SINRSZ-WM-24-G) close-up, oven open with racks extended, showing design and structure.
ZLINE Autograph Edition 24 in. 3.2 cu. ft. Paramount Induction Range with 3 Element Cooktop and Electric Convection Oven in Satin Stainless Steel with White Matte Door and Polished Gold Accents (SINRSZ-WM-24-G) oven and cooktop knobs.
ZLINE Autograph Edition 24 in. 3.2 cu. ft. Paramount Induction Range with 3 Element Cooktop and Electric Convection Oven in Satin Stainless Steel with White Matte Door and Polished Gold Accents (SINRSZ-WM-24-G) StayPut oven door hinge close-up.
ZLINE Autograph Edition 24 in. 3.2 cu. ft. Paramount Induction Range with 3 Element Cooktop and Electric Convection Oven in Satin Stainless Steel with White Matte Door and Polished Gold Accents (SINRSZ-WM-24-G) oven door slightly open showing handle detail.
ZLINE Autograph Edition 24 in. 3.2 cu. ft. Paramount Induction Range with 3 Element Cooktop and Electric Convection Oven in Satin Stainless Steel with White Matte Door and Polished Gold Accents (SINRSZ-WM-24-G) convection fan and lighting inside oven.
ZLINE Satin Stainless Steel (left) compared with Standard Stainless Steel (right).
ZLINE Autograph Edition 24 in. 3.2 cu. ft. Paramount Induction Range with 3 Element Cooktop and Electric Convection Oven in Satin Stainless Steel with White Matte Door and Polished Gold Accents (SINRSZ-WM-24-G) dimensional diagram.
Induction Range Infographic. Image: Above induction cooktop. Text: 3 Flexible Cooking Zones. Three induction burners accommodate multiple cookware sizes, with the largest designed to support stock pots, woks, skillets, and pans up to 11 in. wide.
MSRP:
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 24 in. 3.2 cu. ft. Paramount Induction Range with 3 Element Cooktop and Electric Convection Oven in Satin Stainless Steel with White Matte Door and Polished Gold Accents (SINRSZ-WM-24-G) combines the versatility of a nanotechnology-reinforced anti-scratch cooktop with anti-glare coating, an electric convection oven with digital thermostat technology, and a Horizon oven door window design allowing you to master every meal. With a modern, timeless style and refined functionality, ZLINE Paramount Induction Ranges are masterfully crafted to deliver an elevated culinary experience.
Specifications
Description
This product contains many unique features such as:
  • Spacious Oven With Halogen Lights - Fit pans up to 15 in. wide for maximum space and convenience inside a 3.2 cu. ft. oven illuminated with dual halogen lighting controlled by a switch conveniently located on the front control panel
Dimensions:
24 in. W x 27.75 in. D x 36 in. H
Product Width (in.):
24
Cooktop Size (Width):
40
Oven Interior Dimensions (in):
18.90 in. W x 17.75 in D x 16.00 in. H
Color/ Finish Family:
Satin Stainless Steel with White Matte Door
Hardware Color/Finish:
Polished Gold
Oven Capacity:
3.2
Back Left Induction Burner Diameter:
7.5
Front Left Induction Burner Diameter:
7.5
Middle Right Induction Burner Diameter:
11
Cooktop Features:
Oven Features:
Manual Clean - Convection Electric Oven - 3.2 cu. ft. deep oven
Product Weight (lb.):
182
Frequency:
60 Hz
Amps:
50A