ZLINE Autograph Edition 30 in. Classic Gas Rangetop with 4 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Stainless Steel and Polished Gold Accents (PCRTBZ-30-G) front, with DuoPro™ logo.
ZLINE Autograph Edition 30 in. Classic Gas Rangetop with 4 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Stainless Steel and Polished Gold Accents (PCRTBZ-30-G) top-down, above cooktop.
ZLINE Autograph Edition 30 in. Classic Gas Rangetop with 4 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Stainless Steel and Polished Gold Accents (PCRTBZ-30-G) front.
ZLINE Autograph Edition 30 in. Classic Gas Rangetop with 4 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Stainless Steel and Polished Gold Accents (PCRTBZ-30-G) close-up, DuoPro™ burner.
ZLINE Autograph Edition 30 in. Classic Gas Rangetop with 4 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Stainless Steel and Polished Gold Accents (PCRTBZ-30-G) dimensional diagram.
ZLINE Autograph Edition 30 in. Classic Gas Rangetop with 4 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Stainless Steel and Polished Gold Accents (PCRTBZ-30-G)
MSRP:
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 30 in. Classic Gas Rangetop with 4 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Stainless Steel and Polished Gold Accents (PCRTBZ-30-G) features a high-powered gas cooktop with 4 hand-crafted Italian dual-ring brass burners and an expansive one-piece porcelain cooktop allowing you to master every meal. With ZLINE DuoPro™, every burner brings the performance you need—wherever you need it.
Double up with DuoPro™
Image and icon representing Dual Stack Burner Control.
Icon and image representing porcelain finished cooktop on rangetop
PORCELAIN COOKTOP
Heavy duty porcelain cooktop allows for timeless style and effortless clean up.
Cast Iron Grates
Solid-piece cast iron grill, this grill is heavy-duty and built to last.
Icon and image representing cast-iron grates on Rangetop
Specifications
Description
This product contains many unique features such as:
  • DuoPro™ Cooktop Design - Transform your kitchen into a home chef’s dream with ZLINE DuoPro™, which delivers up to 85,000 BTUs of power, double the performance of most standard 30 in. gas cooktops
  • Manufacturer Warranty - 1-year parts and service warranty
Dimensions
Dimensions:
30 in. W x 27.25 in. D x 7.5 in. H
Product Depth (in.):
27.25
Product Width (in.):
30
Product Height (in.):
7.5
Cut-out Dimensions
Cooktop Size (Width):
30 in.
Details
Appliance Category:
Gas Rangetop
Color/ Finish Family:
Black Stainless Steel
Hardware Color/Finish:
Gold
Back Left Burner BTU:
20000
Back Left Middle Burner BTU:
Back Right Middle Burner BTU:
Back Right Burner BTU:
Front Left Burner BTU:
Front Left Middle Burner BTU:
Front Right Middle Burner BTU:
Front Right Burner BTU:
Fish Burner BTU:
Total BTUs:
Cooktop Features:
(4) Brass Burners with Porcelain Cook Top with electronic spark ignition for all burners
Control Type:
Manual Front Control
Product Weight (lb.):
88
Fuel Type:
Voltage:
120V
Frequency:
60 Hz
Amps:
15A