ZLINE Autograph Edition 30 in. 1.2 cu. ft. Built-in Microwave Drawer in Black Stainless Steel and Polished Gold Helix Handle (MWDZ-30-BS-KG)
ZLINE Autograph Edition 30 in. 1.2 cu. ft. Built-in Microwave Drawer in Black Stainless Steel and Polished Gold Helix Handle (MWDZ-30-BS-KG) knurled diamond-texture on handle.
ZLINE Autograph Edition 30 in. 1.2 cu. ft. Built-in Microwave Drawer in Black Stainless Steel and Polished Gold Helix Handle (MWDZ-30-BS-KG) front, open.
ZLINE Autograph Edition 30 in. 1.2 cu. ft. Built-in Microwave Drawer in Black Stainless Steel and Polished Gold Helix Handle (MWDZ-30-BS-KG) side, open.
ZLINE Autograph Edition 30 in. 1.2 cu. ft. Built-in Microwave Drawer in Black Stainless Steel and Polished Gold Helix Handle (MWDZ-30-BS-KG) side.
ZLINE Autograph Edition 30 in. 1.2 cu. ft. Built-in Microwave Drawer in Black Stainless Steel and Polished Gold Helix Handle (MWDZ-30-BS-KG) dimensional diagram.
MSRP:
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 30 in. 1.2 cu. ft. Built-in Microwave Drawer in Black Stainless Steel and Polished Gold Helix Handle (MWDZ-30-BS-KG) provides a professional culinary experience by pairing everyday convenience with a timeless style. Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence with unrivaled performance designed to enhance your kitchen’s capability.
MODERN DESIGN
ZLINE Microwaves boast a modern and seamless look that is built to complement your kitchen
Icon and image representing modern microwave design
Icon and image representing microwave with one-touch control
ONE-TOUCH CONVENIENCE
Conveniently and quickly cook any meal with easy-to-use touch controls and multiple cooking options
CHOOSE YOUR STYLE
Easily complete your kitchen suite with Stainless Steel, Black Stainless, and Satin Stainless Steel.
Icon and image representing microwave finish options
Specifications
Description
This product contains many unique features such as:
  • 1.2 cu. ft. Capacity - A large cooking area will easily fit your items, such as coffee mugs up to 7 in. tall and dishes up to 16 x 16 in.
  • Reheat and Defrost - Minimize cooking time with convenient reheat and defrost functions
  • Manufacturer Warranty - 2 year parts warranty
Dimensions
Dimensions:
29.75 in W x 23.38 in D x 15.75 in H
Microwave Interior Dimensions (in):
31 in. W x 16 in. D x 7 in. H
Cut-out Dimensions:
22.38 in W x 23.5 in D x 15 in H
Details
Appliance Category:
MWD
Color/ Finish Family:
Black Stainless Steel
Hardware Color/Finish:
Polished Gold
Microwave Features:
Control Type:
Touch Screen
Capacity of Microwave (cu. ft.):
Product Weight (lb.):
76.2
Voltage:
120vac
Frequency:
60 Hz
Amps:
13A