ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 4 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel and Polished Gold Accents (SGRBSZ-30-G)
ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 4 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel and Polished Gold Accents (SGRBSZ-30-G) top-down, above cooktop.
ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 4 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel and Polished Gold Accents (SGRBSZ-30-G) front, oven open.
ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 4 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel and Polished Gold Accents (SGRBSZ-30-G) ZLINE logo on Black Satin Stainless Steel finish showing circular, non-directional finish.
ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 4 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel and Polished Gold Accents (SGRBSZ-30-G) convection fan and lighting inside oven.
ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 4 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel and Polished Gold Accents (SGRBSZ-30-G) StayPut oven door hinge.
ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 4 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel and Polished Gold Accents (SGRBSZ-30-G) large burner.
ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 4 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel and Polished Gold Accents (SGRBSZ-30-G) dimensional diagram.
MSRP:
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 4 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel and Polished Gold Accents (SGRBSZ-30-G) features a versatile gas cooktop with 4 Italian-made auto-reignition burners, a high-performing gas convection oven, enhanced cast iron grates, a Horizon oven door window design, and elegant polished gold knobs and handle allowing you to master every meal. With a modern, timeless style and refined functionality, ZLINE Paramount Gas Ranges are masterfully crafted to deliver an elevated culinary experience.
Icon and image representing Italian burners on gas range
Dual Function Burners
Simmer or sear to perfection with a versatile burner that ranges from 800 to 20,000 BTUs (48 inch models feature 2 dual function burners)
Description
This product contains many unique features such as:
  • Large Oven Capacity - An expansive oven capacity of 4.2 cu. ft. fits pans up to 20 in. wide for maximum space and convenience with everyday cooking
Dimensions:
30 in. W x 27.75 in. D x 36 in. H
Product Depth (in.):
27.75
Product Width (in.):
30
Oven Interior Dimensions (in):
24.875 in. W x 17.75 in. D x 16.00 in. H
Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.):
Range Size (Width):
30 in.
Color/ Finish Family:
Black Satin Stainless Steel
Hardware Color/Finish:
Polished Gold
Back Left Burner BTU:
9000
Capacity of Oven (cu. ft.):
4.2
Product Weight (lb.):
218
Oven Features:
Manual Clean - Convection Gas - 4.2 cu. ft. deep oven
Voltage:
120V
Frequency:
60 Hz
Amps:
15A