ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 4 Burner DuoPro™ Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (PSGRBSZ-30-CB) front, with DuoPro™ logo.
ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 4 Burner DuoPro™ Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (PSGRBSZ-30-CB) top-down, above cooktop.
ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 4 Burner DuoPro™ Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (PSGRBSZ-30-CB)
ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 4 Burner DuoPro™ Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (PSGRBSZ-30-CB) front, oven open.
ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 4 Burner DuoPro™ Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (PSGRBSZ-30-CB) ZLINE logo badge on satin finish.
ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 4 Burner DuoPro™ Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (PSGRBSZ-30-CB) StayPut oven door hinge close-up.
ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 4 Burner DuoPro™ Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (PSGRBSZ-30-CB) close-up, DuoPro™ burner.
ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 4 Burner DuoPro™ Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (PSGRBSZ-30-CB) convection fan and lighting inside oven.
ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 4 Burner DuoPro™ Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (PSGRBSZ-30-CB) DuoPro™ burner spread and grates.
ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 4 Burner DuoPro™ Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (PSGRBSZ-30-CB) dimensional diagram.
MSRP:
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 4 Burner DuoPro™ Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (PSGRBSZ-30-CB) features a high-powered gas cooktop with 4 hand-crafted Italian dual-ring brass burners and a versatile gas convection oven allowing you to master every meal. With ZLINE DuoPro™, every burner brings the performance you need—wherever you need it.
Description
This product contains many unique features such as:
  • DuoPro™ Cooktop Design - Transform your kitchen into a home chef’s dream with ZLINE DuoPro™, which delivers up to 85,000 BTUs of power, double the performance of most standard 30 in. gas cooktops
  • Powerful Convection Cooking - Elevate your culinary endeavors with standard bake, broil, and convection bake modes with a maximum BTU output of 22,000 inside an expansive 4.2 cu. ft. oven that fits pans up to 20 in. wide for maximum space and convenience
Dimensions:
30 in. W x 27.75 in. D x 36 in. H
Product Depth (in.):
27.75
Product Width (in.):
30
Oven Interior Dimensions (in):
24.875 in. W x 17.75 in. D x 16.00 in. H
Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.):
Range Size (Width):
30 in.
Hardware Color/Finish:
Champagne Bronze
Back Left Burner BTU:
20000
Cooktop Features:
(4) Brass Burners with Porcelain Cook Top with electronic spark ignition for all burners
Capacity of Oven (cu. ft.):
4.2
Product Weight (lb.):
224
Oven Features:
Manual Clean - Convection Gas - 4.2 cu. ft. deep oven
Voltage:
120V
Frequency:
60 Hz
Amps:
15A