ZLINE Autograph Edition 30 in. Paramount Gas Rangetop with 4 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (PSRTBZ-30-CB) front, with DuoPro™ logo.
ZLINE Autograph Edition 30 in. Paramount Gas Rangetop with 4 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (PSRTBZ-30-CB) top-down, above cooktop.
ZLINE Autograph Edition 30 in. Paramount Gas Rangetop with 4 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (PSRTBZ-30-CB) front.
ZLINE Autograph Edition 30 in. Paramount Gas Rangetop with 4 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (PSRTBZ-30-CB) close-up, DuoPro™ burner.
ZLINE Autograph Edition 30 in. Paramount Gas Rangetop with 4 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (PSRTBZ-30-CB) DuoPro™ burner spread and grates.
ZLINE Autograph Edition 30 in. Paramount Gas Rangetop with 4 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (PSRTBZ-30-CB) dimensional diagram.
ZLINE Autograph Edition 30 in. Paramount Gas Rangetop with 4 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (PSRTBZ-30-CB)
MSRP:
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 30 in. Paramount Gas Rangetop with 4 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (PSRTBZ-30-CB) features a high-powered gas cooktop with 4 hand-crafted Italian dual-ring brass burners and an expansive one-piece porcelain cooktop allowing you to master every meal. With ZLINE DuoPro™, every burner brings the performance you need—wherever you need it.
Description
This product contains many unique features such as:
  • DuoPro™ Cooktop Design - Transform your kitchen into a home chef’s dream with ZLINE DuoPro™, which delivers up to 85,000 BTUs of power, double the performance of most standard 30 in. gas cooktops
Dimensions:
30 in. W x 27.25 in. D x 7.5 in. H
Product Depth (in.):
27.25
Product Width (in.):
30
Cooktop Size (Width):
30 in.
Color/ Finish Family:
Black Stainless Steel
Hardware Color/Finish:
Champagne Bronze
Back Left Burner BTU:
20000
Total BTUs:
Cooktop Features:
(4) Brass Burners with Porcelain Cook Top with electronic spark ignition for all burners
Control Type:
Manual Front Control
Product Weight (lb.):
88
Fuel Type:
Voltage:
120V
Frequency:
60 Hz
Amps:
15A