ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Induction Range with 4 Element Cooktop and Electric Convection Oven in Black Stainless Steel with Champagne Bronze Accents (SINRBZ-30-CB)
ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Induction Range with 4 Element Cooktop and Electric Convection Oven in Black Stainless Steel with Champagne Bronze Accents (SINRBZ-30-CB) top-down, above induction cooktop.
ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Induction Range with 4 Element Cooktop and Electric Convection Oven in Black Stainless Steel with Champagne Bronze Accents (SINRBZ-30-CB) front, oven open.
ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Induction Range with 4 Element Cooktop and Electric Convection Oven in Black Stainless Steel with Champagne Bronze Accents (SINRBZ-30-CB) close-up, StayPut oven door hinge.
ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Induction Range with 4 Element Cooktop and Electric Convection Oven in Black Stainless Steel with Champagne Bronze Accents (SINRBZ-30-CB) close-up, oven slightly open, showing oven door handle.
ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Induction Range with 4 Element Cooktop and Electric Convection Oven in Black Stainless Steel with Champagne Bronze Accents (SINRBZ-30-CB) close-up, oven open showing SmoothGlide racks and interior components.
ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Induction Range with 4 Element Cooktop and Electric Convection Oven in Black Stainless Steel with Champagne Bronze Accents (SINRBZ-30-CB) convection fan and lighting inside oven.
ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Induction Range with 4 Element Cooktop and Electric Convection Oven in Black Stainless Steel with Champagne Bronze Accents (SINRBZ-30-CB) close-up, cooktop and oven knobs.
ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Induction Range with 4 Element Cooktop and Electric Convection Oven in Black Stainless Steel with Champagne Bronze Accents (SINRBZ-30-CB) dimensional diagram.
Induction Range Infographic. Image: Above induction cooktop. Text: 4 Flexible Cooking Zones. Four induction burners accommodate multiple cookware sizes, with the largest designed to support stock pots, woks, skillets, and pans up to 11 in. wide.
MSRP:
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Induction Range with 4 Element Cooktop and Electric Convection Oven in Black Stainless Steel with Champagne Bronze Accents (SINRBZ-30-CB) combines the versatility of a nanotechnology-reinforced anti-scratch cooktop with anti-glare coating, an electric convection oven with digital thermostat technology, and a Horizon oven door window design allowing you to master every meal. With a modern, timeless style and refined functionality, ZLINE Paramount Induction Ranges are masterfully crafted to deliver an elevated culinary experience.
Specifications
Description
This product contains many unique features such as:
  • Spacious Oven With Halogen Lights - Fit pans up to 20 in. wide for maximum space and convenience inside a 4.2 cu. ft. oven illuminated with dual halogen lighting controlled by a switch conveniently located on the front control panel
  • Manufacturer Warranty - 1-year parts and service warranty
Dimensions
Dimensions:
30 in. W x 27.75 in. D x 36 in. H
Product Depth (in.):
27.75
Product Width (in.):
30
Product Height (in.):
36
Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in):
Cooktop Size (Width):
30 in.
Oven Interior Dimensions (in):
31.375 in. W x 17.75 in. D x 16.375 in. H
Details
Appliance Category:
Induction Range
Color/ Finish Family:
Black Stainless Steel
Hardware Color/Finish:
Champagne Bronze
Back Left Burner Wattage:
2000/2600
Back Left Middle Burner Wattage:
Back Right Middle Burner Wattage:
Back Right Burner Wattage:
Front Left Burner Wattage:
Front Left Middle Burner Wattage:
Front Right Middle Burner Wattage:
Front Middle Burner Wattage:
Front Right Burner Wattage:
Fish Burner Wattage:
Total Induction Cooktop Wattage:
Convection Fan:
Yes
Oven Capacity:
4.2
Back Left Induction Burner Diameter:
Left Middle Induction Burner Diameter:
Back Middle Induction Burner Diameter:
Back Right Induction Burner Diameter:
Front Left Induction Burner Diameter:
Front Left Middle Induction Burner Diameter:
Front Right Induction Burner Diameter:
Middle Induction Burner Diameter:
Middle Right Induction Burner Diameter:
Cooktop Features:
Oven Features:
Manual Clean - Convection Electric Oven - 4.2 cu. ft. deep oven
Control Type:
Manual Front Control
Product Weight (lb.):
213
Fuel Type:
Convection Electric Oven- Induction Cooktop
Voltage:
120/240V
Frequency:
60 Hz
Amps:
50A