ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 6 Burner Gas Cooktop and Electric Convection Oven in Black Satin Stainless Steel with Champagne Bronze Accents (SDRBSZ-36-CB)
ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 6 Burner Gas Cooktop and Electric Convection Oven in Black Satin Stainless Steel with Champagne Bronze Accents (SDRBSZ-36-CB) top-down, above cooktop.
ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 6 Burner Gas Cooktop and Electric Convection Oven in Black Satin Stainless Steel with Champagne Bronze Accents (SDRBSZ-36-CB) front, oven open.
ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 6 Burner Gas Cooktop and Electric Convection Oven in Black Satin Stainless Steel with Champagne Bronze Accents (SDRBSZ-36-CB) oven open with racks extended, showing interior design and structure.
ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 6 Burner Gas Cooktop and Electric Convection Oven in Black Satin Stainless Steel with Champagne Bronze Accents (SDRBSZ-36-CB) burners and grates.
ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 6 Burner Gas Cooktop and Electric Convection Oven in Black Satin Stainless Steel with Champagne Bronze Accents (SDRBSZ-36-CB) ZLINE logo on Black Satin Stainless Steel finish showing circular, non-directional finish.
ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 6 Burner Gas Cooktop and Electric Convection Oven in Black Satin Stainless Steel with Champagne Bronze Accents (SDRBSZ-36-CB) StayPut oven door hinge.
ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 6 Burner Gas Cooktop and Electric Convection Oven in Black Satin Stainless Steel with Champagne Bronze Accents (SDRBSZ-36-CB) large burner.
ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 6 Burner Gas Cooktop and Electric Convection Oven in Black Satin Stainless Steel with Champagne Bronze Accents (SDRBSZ-36-CB) convection fan and lighting inside oven.
ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 6 Burner Gas Cooktop and Electric Convection Oven in Black Satin Stainless Steel with Champagne Bronze Accents (SDRBSZ-36-CB) dimensional diagram.
MSRP:
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 6 Burner Gas Cooktop and Electric Convection Oven in Black Satin Stainless Steel with Champagne Bronze Accents (SDRBSZ-36-CB) combines the versatility of a gas cooktop with 6 Italian-made auto-reignition burners, an electric convection oven with digital thermostat technology, enhanced cast iron grates, a Horizon oven door window design, and elegant champagne bronze knobs and handle allowing you to master every meal. With a modern, timeless style and refined functionality, ZLINE Paramount Dual Fuel Ranges are masterfully crafted to deliver an elevated culinary experience.
Icon and image representing Italian burners on gas range
Dual Function Burners
Simmer or sear to perfection with a versatile burner that ranges from 800 to 20,000 BTUs (48 inch models feature 2 dual function burners)
Description
This product contains many unique features such as:
  • Large Oven Capacity - An expansive oven capacity of 5.2 cu. ft. fits pans up to 26 in. wide for maximum space and convenience with everyday cooking
Dimensions:
36 in. W x 27.75 in. D x 36 in. H
Product Depth (in.):
27.75
Product Width (in.):
Oven Interior Dimensions (in):
31.375 in. W x 17.75 in. D x 16.375 in. H
Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.):
Range Size (Width):
36 in.
Hardware Color/Finish:
Champagne Bronze
Back Left Burner BTU:
9000
Capacity of Oven (cu. ft.):
5.2
Product Weight (lb.):
269
Oven Features:
Manual Clean - Convection Electric Oven - 5.2 cu. ft. deep oven
Voltage:
240V
Frequency:
60 Hz
Amps:
25A