ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 6 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (SGRBSZ-36-CB)
ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 6 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (SGRBSZ-36-CB) top-down, above cooktop.
ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 6 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (SGRBSZ-36-CB) front, oven open.
ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 6 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (SGRBSZ-36-CB) ZLINE logo on Black Satin Stainless Steel finish showing circular, non-directional finish.
ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 6 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (SGRBSZ-36-CB) large burner.
ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 6 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (SGRBSZ-36-CB) StayPut oven door hinge.
ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 6 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (SGRBSZ-36-CB) convection fan and lighting inside oven.
ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 6 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (SGRBSZ-36-CB) burners and grates.
ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 6 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (SGRBSZ-36-CB) oven open with racks extended, showing interior design and structure.
ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 6 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (SGRBSZ-36-CB) dimensional diagram.
MSRP:
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 6 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (SGRBSZ-36-CB) features a versatile gas cooktop with 6 Italian-made auto-reignition burners, a high-performing gas convection oven, enhanced cast iron grates, a Horizon oven door window design, and elegant champagne bronze knobs and handle allowing you to master every meal. With a modern, timeless style and refined functionality, ZLINE Paramount Gas Ranges are masterfully crafted to deliver an elevated culinary experience.
Icon and image representing Italian burners on gas range
Dual Function Burners
Simmer or sear to perfection with a versatile burner that ranges from 800 to 20,000 BTUs (48 inch models feature 2 dual function burners)
Description
This product contains many unique features such as:
  • Large Oven Capacity - An expansive oven capacity of 5.2 cu. ft. fits pans up to 26 in. wide for maximum space and convenience with everyday cooking
Dimensions:
36 in. W x 27.75 in. D x 36 in. H
Oven Interior Dimensions (in):
31.375 in. W x 17.75 in. D x 16.375 in. H
Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.):
Range Size (Width):
36 in.
Hardware Color/Finish:
Champagne Bronze
Capacity of Oven (cu. ft.):
5.2
Product Weight (lb.):
256
Oven Features:
Manual Clean - Convection Gas - 5.2 cu. ft. deep oven
Voltage:
120V
Frequency:
60 Hz
Amps:
15A