ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 6 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Black Stainless Steel with Polished Gold Helix Handle and Knob Accents (SGRBZ-36-KG)
ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 6 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Black Stainless Steel with Polished Gold Helix Handle and Knob Accents (SGRBZ-36-KG) hand holding Helix handle showing knurled diamond texture.
ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 6 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Black Stainless Steel with Polished Gold Helix Handle and Knob Accents (SGRBZ-36-KG) top-down, above cooktop.
ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 6 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Black Stainless Steel with Polished Gold Helix Handle and Knob Accents (SGRBZ-36-KG) front, open.
ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 6 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Black Stainless Steel with Polished Gold Helix Handle and Knob Accents (SGRBZ-36-KG) StayPut oven door hinge.
ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 6 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Black Stainless Steel with Polished Gold Helix Handle and Knob Accents (SGRBZ-36-KG) burner spread and grates.
ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 6 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Black Stainless Steel with Polished Gold Helix Handle and Knob Accents (SGRBZ-36-KG) black porcelain cooktop and burners with no grates.
ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 6 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Black Stainless Steel with Polished Gold Helix Handle and Knob Accents (SGRBZ-36-KG) convection fan and lighting inside oven.
ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 6 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Black Stainless Steel with Polished Gold Helix Handle and Knob Accents (SGRBZ-36-KG) front, open oven with metal racks inside.
ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 6 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Black Stainless Steel with Polished Gold Helix Handle and Knob Accents (SGRBZ-36-KG) knurled diamond-texture on handle.
ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 6 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Black Stainless Steel with Polished Gold Helix Handle and Knob Accents (SGRBZ-36-KG) dimensional diagram.
MSRP:
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 6 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Black Stainless Steel with Polished Gold Helix Handle and Knob Accents (SGRBZ-36-KG) features a versatile gas cooktop with 6 Italian-made auto-reignition burners, a high-performing gas convection oven, enhanced cast iron grates, and a Horizon oven door window design allowing you to master every meal. With a modern, timeless style and refined functionality, ZLINE Paramount Gas Ranges are masterfully crafted to deliver an elevated culinary experience.
Icon and image representing Italian burners on gas range
Dual Function Burners
Simmer or sear to perfection with a versatile burner that ranges from 800 to 20,000 BTUs (48 inch models feature 2 dual function burners)
TRIPLE LAYER GLASS
Built to insulate, increase heating efficiency and keep the kitchen cool.
Icon and image representing triple layer glass on gas ranges
Icon and image representing porcelain cooktop on gas range
PORCELAIN COOKTOP
Heavy duty porcelain cooktop allows for timeless style and effortless clean up.
STAY-PUT HINGES
Icon and image representing stay-put hinge on gas range
Specifications
Description
This product contains many unique features such as:
  • Large Oven Capacity - An expansive oven capacity of 5.2 cu. ft. fits pans up to 26 in. wide for maximum space and convenience with everyday cooking
  • Manufacturer Warranty - 1-year parts and service warranty
Dimensions
Dimensions:
36 in. W x 27.75 in. D x 36 in. H
Product Depth (in.):
27.75
Product Width (in.):
36
Product Height (in.):
36
Oven Interior Dimensions (in):
31.375 in. W x 17.75 in. D x 16.375 in. H
Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.):
Range Size (Width):
36 in.
Details
Appliance Category:
Gas Range
Color/ Finish Family:
Black Stainless Steel
Hardware Color/Finish:
Back Left Burner BTU:
9000
Back Left Middle Burner BTU:
Back Right Middle Burner BTU:
Back Middle Burner BTU:
Back Right Burner BTU:
Front Left Burner BTU:
Front Left Middle Burner BTU:
Front Middle Burner BTU:
Front Right Middle Burner BTU:
Front Right Burner BTU:
Fish Burner BTU:
Total BTUs:
Cooktop Features:
(6) Brass Burners with Porcelain Cook Top with electronic spark ignition for all burners
Control Type:
Manual Front Control
Capacity of Oven (cu. ft.):
5.2
Product Weight (lb.):
256
Fuel Type:
Convection Gas Oven- Gas Cooktop
Oven Features:
Manual Clean - Convection Gas - 5.2 cu. ft. deep oven
Voltage:
120V
Frequency:
60 Hz
Amps:
15A