ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 6 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Stainless Steel with Polished Nickel Helix Handle and Knob Accents (SGRZ-36-KPN)
ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 6 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Stainless Steel with Polished Nickel Helix Handle and Knob Accents (SGRZ-36-KPN) hand holding Helix handle showing knurled diamond texture.
ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 6 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Stainless Steel with Polished Nickel Helix Handle and Knob Accents (SGRZ-36-KPN) top-down, above cooktop.
ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 6 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Stainless Steel with Polished Nickel Helix Handle and Knob Accents (SGRZ-36-KPN) front, open.
ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 6 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Stainless Steel with Polished Nickel Helix Handle and Knob Accents (SGRZ-36-KPN) convection fan and lighting inside oven.
ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 6 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Stainless Steel with Polished Nickel Helix Handle and Knob Accents (SGRZ-36-KPN) StayPut oven door hinge.
ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 6 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Stainless Steel with Polished Nickel Helix Handle and Knob Accents (SGRZ-36-KPN) close-up of large brass burner and grates.
ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 6 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Stainless Steel with Polished Nickel Helix Handle and Knob Accents (SGRZ-36-KPN) oven with racks and lights inside, showing interior details.
ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 6 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Stainless Steel with Polished Nickel Helix Handle and Knob Accents (SGRZ-36-KPN) black porcelain cooktop and burners with no grates.
ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 6 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Stainless Steel with Polished Nickel Helix Handle and Knob Accents (SGRZ-36-KPN) knurled diamond-texture on handle.
ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 6 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Stainless Steel with Polished Nickel Helix Handle and Knob Accents (SGRZ-36-KPN) dimensional diagram.
MSRP:
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 6 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Stainless Steel with Polished Nickel Helix Handle and Knob Accents (SGRZ-36-KPN) features a versatile gas cooktop with 6 Italian-made auto-reignition burners, a high-performing gas convection oven, enhanced cast iron grates, and a Horizon oven door window design allowing you to master every meal. With a modern, timeless style and refined functionality, ZLINE Paramount Gas Ranges are masterfully crafted to deliver an elevated culinary experience.
Icon and image representing Italian burners on gas range
Dual Function Burners
Simmer or sear to perfection with a versatile burner that ranges from 800 to 20,000 BTUs (48 inch models feature 2 dual function burners)
Description
This product contains many unique features such as:
  • Large Oven Capacity - An expansive oven capacity of 5.2 cu. ft. fits pans up to 26 in. wide for maximum space and convenience with everyday cooking
Dimensions:
36 in. W x 27.75 in. D x 36 in. H
Oven Interior Dimensions (in):
31.375 in. W x 17.75 in. D x 16.375 in. H
Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.):
Range Size (Width):
36 in.
Voltage:
120V
Frequency:
60 Hz
Amps:
15A