ZLINE Autograph Edition 36 in. Paramount Gas Rangetop with 6 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Satin Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (PSRTBSZ-36-CB) front, with DuoPro™ logo.
ZLINE Autograph Edition 36 in. Paramount Gas Rangetop with 6 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Satin Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (PSRTBSZ-36-CB) front.
ZLINE Autograph Edition 36 in. Paramount Gas Rangetop with 6 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Satin Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (PSRTBSZ-36-CB) top-down, above cooktop.
ZLINE Autograph Edition 36 in. Paramount Gas Rangetop with 6 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Satin Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (PSRTBSZ-36-CB) close-up, DuoPro™ burner.
ZLINE Autograph Edition 36 in. Paramount Gas Rangetop with 6 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Satin Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (PSRTBSZ-36-CB) DuoPro™ burner spread and grates.
ZLINE Autograph Edition 36 in. Paramount Gas Rangetop with 6 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Satin Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (PSRTBSZ-36-CB) dimensional diagram.
ZLINE Autograph Edition 36 in. Paramount Gas Rangetop with 6 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Satin Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (PSRTBSZ-36-CB)
MSRP:
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 36 in. Paramount Gas Rangetop with 6 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Satin Stainless Steel and Champagne Bronze Accents (PSRTBSZ-36-CB) features a high-powered gas cooktop with 6 hand-crafted Italian dual-ring brass burners and an expansive one-piece porcelain cooktop allowing you to master every meal. With ZLINE DuoPro™, every burner brings the performance you need—wherever you need it.
Italian Burners
Icon and image representing Italian-made burners on Rangetop
Description
This product contains many unique features such as:
  • DuoPro™ Cooktop Design - Transform your kitchen into a home chef’s dream with ZLINE DuoPro™, which delivers up to 130,000 BTUs of power, double the performance of most standard 36 in. gas cooktops
Dimensions:
36 in. W x 27.25 in. D x 7.5 in. H
Product Width (in.):
36
Cut-out Dimensions
36.25 in. W x 24.75 in. D x 7.5625 in. H
Cooktop Size (Width):
36 in.
Hardware Color/Finish:
Champagne Bronze
Product Weight (lb.):
114
Fuel Type:
Voltage:
120V
Frequency:
60 Hz
Amps:
15A