ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Induction Range with 5 Element Cooktop and Electric Convection Oven in Black Stainless Steel with Champagne Bronze Accents (SINRBZ-36-CB)
ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Induction Range with 5 Element Cooktop and Electric Convection Oven in Black Stainless Steel with Champagne Bronze Accents (SINRBZ-36-CB) top-down, above induction cooktop.
ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Induction Range with 5 Element Cooktop and Electric Convection Oven in Black Stainless Steel with Champagne Bronze Accents (SINRBZ-36-CB) front, oven open.
ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Induction Range with 5 Element Cooktop and Electric Convection Oven in Black Stainless Steel with Champagne Bronze Accents (SINRBZ-36-CB) close-up, cooktop and oven knobs.
ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Induction Range with 5 Element Cooktop and Electric Convection Oven in Black Stainless Steel with Champagne Bronze Accents (SINRBZ-36-CB) close-up, oven open showing SmoothGlide racks and interior components.
ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Induction Range with 5 Element Cooktop and Electric Convection Oven in Black Stainless Steel with Champagne Bronze Accents (SINRBZ-36-CB) close-up, StayPut oven door hinge.
ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Induction Range with 5 Element Cooktop and Electric Convection Oven in Black Stainless Steel with Champagne Bronze Accents (SINRBZ-36-CB) close-up, oven slightly open, showing oven door handle.
ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Induction Range with 5 Element Cooktop and Electric Convection Oven in Black Stainless Steel with Champagne Bronze Accents (SINRBZ-36-CB) convection fan and lighting inside oven.
ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Induction Range with 5 Element Cooktop and Electric Convection Oven in Black Stainless Steel with Champagne Bronze Accents (SINRBZ-36-CB) dimensional diagram.
Induction Range Infographic. Image: Above induction cooktop. Text: 5 Flexible Cooking Zones. Five induction burners accommodate multiple cookware sizes, with the largest designed to support stock pots, woks, skillets, and pans up to 11 in. wide.
MSRP:
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Induction Range with 5 Element Cooktop and Electric Convection Oven in Black Stainless Steel with Champagne Bronze Accents (SINRBZ-36-CB) combines the versatility of a nanotechnology-reinforced anti-scratch cooktop with anti-glare coating, an electric convection oven with digital thermostat technology, and a Horizon oven door window design allowing you to master every meal. With a modern, timeless style and refined functionality, ZLINE Paramount Induction Ranges are masterfully crafted to deliver an elevated culinary experience.
Specifications
Description
This product contains many unique features such as:
  • Spacious Oven With Halogen Lights - Fit pans up to 26 in. wide for maximum space and convenience inside a 5.2 cu. ft. oven illuminated with dual halogen lighting controlled by a switch conveniently located on the front control panel
Dimensions:
36 in. W x 27.75 in. D x 36 in. H
Cooktop Size (Width):
36 in.
Oven Interior Dimensions (in):
31.375 in. W x 17.75 in. D x 16.375 in. H
Hardware Color/Finish:
Champagne Bronze
Oven Capacity:
5.2
Oven Features:
Manual Clean - Convection Electric Oven - 5.2 cu. ft. deep oven
Product Weight (lb.):
238
Frequency:
60 Hz
Amps:
50A