ZLINE Autograph Edition 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Satin Stainless Steel and Polished Gold Accents (PSDRSZ-48-G) front, with DuoPro™ logo.
ZLINE Autograph Edition 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Satin Stainless Steel and Polished Gold Accents (PSDRSZ-48-G) top-down, above cooktop.
ZLINE Autograph Edition 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Satin Stainless Steel and Polished Gold Accents (PSDRSZ-48-G)
ZLINE Autograph Edition 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Satin Stainless Steel and Polished Gold Accents (PSDRSZ-48-G) front, oven open.
ZLINE Autograph Edition 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Satin Stainless Steel and Polished Gold Accents (PSDRSZ-48-G) StayPut oven door hinge close-up.
ZLINE Autograph Edition 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Satin Stainless Steel and Polished Gold Accents (PSDRSZ-48-G) ZLINE logo badge on satin finish.
ZLINE Autograph Edition 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Satin Stainless Steel and Polished Gold Accents (PSDRSZ-48-G) DuoPro™ burner spread and grates.
ZLINE Autograph Edition 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Satin Stainless Steel and Polished Gold Accents (PSDRSZ-48-G) convection fan and lighting inside oven.
ZLINE Autograph Edition 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Satin Stainless Steel and Polished Gold Accents (PSDRSZ-48-G) close-up, DuoPro™ burner.
ZLINE Autograph Edition 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Satin Stainless Steel and Polished Gold Accents (PSDRSZ-48-G) close-up, oven open with racks extended, showing design and structure.
ZLINE Satin Stainless Steel (left) compared with Standard Stainless Steel (right).
ZLINE Autograph Edition 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Satin Stainless Steel and Polished Gold Accents (PSDRSZ-48-G) dimensional diagram.
MSRP:
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 8 Burner DuoPro™ Cooktop and Dual Ovens in Satin Stainless Steel and Polished Gold Accents (PSDRSZ-48-G) features a high-powered gas cooktop with 8 hand-crafted Italian dual-ring brass burners and a versatile electric convection oven allowing you to master every meal. With ZLINE DuoPro™, every burner brings the performance you need—wherever you need it.
Description
This product contains many unique features such as:
  • DuoPro™ Cooktop Design - Transform your kitchen into a home chef’s dream with ZLINE DuoPro™, which delivers up to 170,000 BTUs of power, double the performance of most standard 48 in. gas cooktops
  • Dual Oven Capacity - An expansive oven capacity of 6.7 cu. ft. fits pans up to 20 in. wide in the larger oven and 10 in. wide in the smaller oven for maximum space and convenience
Product Height (in.):
Oven Interior Dimensions (in):
24.875 in. W x 17.75 in. D x 16.00 in. H
Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.):
Range Size (Width):
48 in.
Color/ Finish Family:
Polished Gold
Voltage:
240V
Frequency:
60 Hz
Amps:
35A