ZLINE Autograph Edition 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Double Oven Gas Range with 8 Burner Cooktop in Black Satin Stainless Steel and Polished Gold Accents (SGRBSZ-48-G)
ZLINE Autograph Edition 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Double Oven Gas Range with 8 Burner Cooktop in Black Satin Stainless Steel and Polished Gold Accents (SGRBSZ-48-G) top-down, above cooktop.
ZLINE Autograph Edition 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Double Oven Gas Range with 8 Burner Cooktop in Black Satin Stainless Steel and Polished Gold Accents (SGRBSZ-48-G) front, oven open.
ZLINE Autograph Edition 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Double Oven Gas Range with 8 Burner Cooktop in Black Satin Stainless Steel and Polished Gold Accents (SGRBSZ-48-G) large burner.
ZLINE Autograph Edition 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Double Oven Gas Range with 8 Burner Cooktop in Black Satin Stainless Steel and Polished Gold Accents (SGRBSZ-48-G) oven open with racks extended, showing interior design and structure.
ZLINE Autograph Edition 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Double Oven Gas Range with 8 Burner Cooktop in Black Satin Stainless Steel and Polished Gold Accents (SGRBSZ-48-G) convection fan and lighting inside oven.
ZLINE Autograph Edition 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Double Oven Gas Range with 8 Burner Cooktop in Black Satin Stainless Steel and Polished Gold Accents (SGRBSZ-48-G) ZLINE logo on Black Satin Stainless Steel finish showing circular, non-directional finish.
ZLINE Autograph Edition 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Double Oven Gas Range with 8 Burner Cooktop in Black Satin Stainless Steel and Polished Gold Accents (SGRBSZ-48-G) burners and grates.
ZLINE Autograph Edition 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Double Oven Gas Range with 8 Burner Cooktop in Black Satin Stainless Steel and Polished Gold Accents (SGRBSZ-48-G) StayPut oven door hinge.
ZLINE Autograph Edition 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Double Oven Gas Range with 8 Burner Cooktop in Black Satin Stainless Steel and Polished Gold Accents (SGRBSZ-48-G) dimensional diagram.
MSRP:
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Double Oven Gas Range with 8 Burner Cooktop in Black Satin Stainless Steel and Polished Gold Accents (SGRBSZ-48-G) features a versatile gas cooktop with 8 Italian-made auto-reignition burners, a large high-performing gas convection oven, a small baking oven, enhanced cast iron grates, Horizon oven door window designs, and elegant polished gold knobs and handles allowing you to master every meal. With a modern, timeless style and refined functionality, ZLINE Paramount Gas Ranges are masterfully crafted to deliver an elevated culinary experience.
Icon and image representing Italian burners on gas range
Dual Function Burners
Simmer or sear to perfection with a versatile burner that ranges from 800 to 20,000 BTUs (48 inch models feature 2 dual function burners)
Description
This product contains many unique features such as:
  • Large Oven Capacity - An expansive oven capacity of 6.7 cu. ft. fits pans up to 20 in. wide in the larger oven and 10 in. wide in the smaller oven for maximum space and convenience with everyday cooking
Dimensions:
47.875 in. W x 27.75 in. D x 36 in. H
Oven Interior Dimensions (in):
24.875 in. W x 17.75 in. D x 16.00 in. H
Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.):
Range Size (Width):
48 in.
Hardware Color/Finish:
Polished Gold
Voltage:
120V
Frequency:
60 Hz
Amps:
15A