ZLINE Autograph Edition 48 in. Satin Stainless Steel Wall Mount Range Hood with Champagne Bronze Handle (8654SNZ-48-CB)
ZLINE Autograph Edition 48 in. Satin Stainless Steel Wall Mount Range Hood with Champagne Bronze Handle (8654SNZ-48-CB) in a luxury kitchen.
ZLINE Autograph Edition 48 in. Satin Stainless Steel Wall Mount Range Hood with Champagne Bronze Handle (8654SNZ-48-CB) front.
ZLINE Autograph Edition 48 in. Satin Stainless Steel Wall Mount Range Hood with Champagne Bronze Handle (8654SNZ-48-CB) side.
ZLINE Autograph Edition 48 in. Satin Stainless Steel Wall Mount Range Hood with Champagne Bronze Handle (8654SNZ-48-CB) front, under.
ZLINE Autograph Edition 48 in. Satin Stainless Steel Wall Mount Range Hood with Champagne Bronze Handle (8654SNZ-48-CB) buttons.
ZLINE Satin Stainless Steel (left) compared with Standard Stainless Steel (right).
ZLINE Autograph Edition 48 in. Satin Stainless Steel Wall Mount Range Hood with Champagne Bronze Handle (8654SNZ-48-CB) dimensional diagram.
MSRP:
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 48 in. Satin Stainless Steel Wall Mount Range Hood with Champagne Bronze Handle (8654SNZ-48-CB) provides a professional culinary experience by pairing built-to-last quality with a timeless style. Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence with unrivaled performance designed to enhance your kitchen’s capability.
LIFETIME MOTOR WARRANTY
Icon and image representing lifetime range hood motor warranty
Icon and image representing dishwasher safe range hood baffle filters
DISHWASHER SAFE BAFFLE FILTERS
Reduce cleaning time with durable stainless steel baffle filters that are dishwasher safe
BUILT-IN LED LIGHTING
Easily illuminate your cooking space with bright built-in LED lights
Icon and image representing range hood with built-in LED lighting
Specifications
Description
This product contains many unique features such as:
  • Easy Installation - ZLINE range hoods are designed to fit standard (circular) ductwork for simple installation; this hood includes a transition piece for 8 in. diameter ducting
Dimensions
Dimensions:
48 in. W x 23.75 in. D x 16 in. H
Product Depth (in.):
23.8
Product Width (in.):
48.0
Product Height (in.):
16.0
Chimney Dimensions:
13.25" W x 11.75" D x 35.5" H