ZLINE Designer Collection 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 4 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel with Matte Black and Champagne Bronze Accents (SGRBSZ-30-MBCB)
ZLINE Designer Collection 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 4 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel with Matte Black and Champagne Bronze Accents (SGRBSZ-30-MBCB) top-down, above cooktop.
ZLINE Designer Collection 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 4 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel with Matte Black and Champagne Bronze Accents (SGRBSZ-30-MBCB) knurled diamond-texture on handle.
ZLINE Designer Collection 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 4 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel with Matte Black and Champagne Bronze Accents (SGRBSZ-30-MBCB) front, oven open.
ZLINE Designer Collection 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 4 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel with Matte Black and Champagne Bronze Accents (SGRBSZ-30-MBCB) close-up of two-tone knob accents and knurled diamond-texture on handle.
ZLINE Designer Collection 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 4 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel with Matte Black and Champagne Bronze Accents (SGRBSZ-30-MBCB) ZLINE logo on Black Satin Stainless Steel finish showing circular, non-directional finish.
ZLINE Designer Collection 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 4 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel with Matte Black and Champagne Bronze Accents (SGRBSZ-30-MBCB) large burner.
ZLINE Designer Collection 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 4 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel with Matte Black and Champagne Bronze Accents (SGRBSZ-30-MBCB) convection fan and lighting inside oven.
ZLINE Designer Collection 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 4 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel with Matte Black and Champagne Bronze Accents (SGRBSZ-30-MBCB) StayPut oven door hinge.
ZLINE Designer Collection 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 4 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel with Matte Black and Champagne Bronze Accents (SGRBSZ-30-MBCB) dimensional diagram.
MSRP:
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE Designer Collection 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Gas Range with 4 Burner Cooktop and Convection Gas Oven in Black Satin Stainless Steel with Matte Black and Champagne Bronze Accents (SGRBSZ-30-MBCB) combines the versatility of a gas cooktop with 4 Italian-made auto-reignition burners and a high-performing gas convection oven allowing you to master every meal and deliver an elevated culinary experience.
Icon and image representing Italian burners on gas range
Dual Function Burners
Simmer or sear to perfection with a versatile burner that ranges from 800 to 20,000 BTUs (48 inch models feature 2 dual function burners)
TRIPLE LAYER GLASS
Built to insulate, increase heating efficiency and keep the kitchen cool.
Icon and image representing triple layer glass on gas ranges
Icon and image representing porcelain cooktop on gas range
PORCELAIN COOKTOP
Heavy duty porcelain cooktop allows for timeless style and effortless clean up.
STAY-PUT HINGES
Icon and image representing stay-put hinge on gas range
Specifications
Description
This product contains many unique features such as:
  • Large Oven Capacity - An expansive oven capacity of 4.2 cu. ft. fits pans up to 20 in. wide for maximum space and convenience with everyday cooking
  • Manufacturer Warranty - 1-year parts and service warranty
Dimensions
Dimensions:
30 in. W x 27.75 in. D x 36 in. H
Product Depth (in.):
27.75
Product Width (in.):
30
Product Height (in.):
36
Oven Interior Dimensions (in):
24.875 in. W x 17.75 in. D x 16.00 in. H
Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.):
Range Size (Width):
30 in.
Details
Appliance Category:
Gas Range
Color/ Finish Family:
Black Satin Stainless Steel
Hardware Color/Finish:
Matte Black and Champagne Bronze
Back Left Burner BTU:
9000
Back Left Middle Burner BTU:
Back Right Middle Burner BTU:
Back Middle Burner BTU:
Back Right Burner BTU:
Front Left Burner BTU:
Front Left Middle Burner BTU:
Front Middle Burner BTU:
Front Right Middle Burner BTU:
Front Right Burner BTU:
Fish Burner BTU:
Total BTUs:
Manual Front Control
Capacity of Oven (cu. ft.):
4.2
Product Weight (lb.):
218
Fuel Type:
Convection Gas Oven- Gas Cooktop
Oven Features:
Manual Clean - Convection Gas - 4.2 cu. ft. deep oven
Voltage:
120V
Frequency:
60 Hz
Amps:
15A