ZLINE Designer Collection 30 in. Paramount Gas Rangetop with 4 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Satin Stainless Steel with Matte Black and Champagne Bronze Accents (PSRTBSZ-30-MBCB) front, with DuoPro™ logo.
ZLINE Designer Collection 30 in. Paramount Gas Rangetop with 4 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Satin Stainless Steel with Matte Black and Champagne Bronze Accents (PSRTBSZ-30-MBCB) top-down, above cooktop.
ZLINE Designer Collection 30 in. Paramount Gas Rangetop with 4 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Satin Stainless Steel with Matte Black and Champagne Bronze Accents (PSRTBSZ-30-MBCB) front.
ZLINE Designer Collection 30 in. Paramount Gas Rangetop with 4 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Satin Stainless Steel with Matte Black and Champagne Bronze Accents (PSRTBSZ-30-MBCB) close-up, DuoPro™ burner.
ZLINE Designer Collection 30 in. Paramount Gas Rangetop with 4 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Satin Stainless Steel with Matte Black and Champagne Bronze Accents (PSRTBSZ-30-MBCB) DuoPro™ burner spread and grates.
ZLINE Designer Collection 30 in. Paramount Gas Rangetop with 4 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Satin Stainless Steel with Matte Black and Champagne Bronze Accents (PSRTBSZ-30-MBCB) dimensional diagram.
ZLINE Designer Collection 30 in. Paramount Gas Rangetop with 4 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Satin Stainless Steel with Matte Black and Champagne Bronze Accents (PSRTBSZ-30-MBCB)
MSRP:
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE Designer Collection 30 in. Paramount Gas Rangetop with 4 Burner DuoPro™ Cooktop in Black Satin Stainless Steel with Matte Black and Champagne Bronze Accents (PSRTBSZ-30-MBCB) features a high-powered gas cooktop with 4 hand-crafted Italian dual-ring brass burners and an expansive one-piece porcelain cooktop allowing you to master every meal. With ZLINE DuoPro™, every burner brings the performance you need—wherever you need it.
Double up with DuoPro™
Image and icon representing Dual Stack Burner Control.
Description
This product contains many unique features such as:
  • DuoPro™ Cooktop Design - Transform your kitchen into a home chef’s dream with ZLINE DuoPro™, which delivers up to 85,000 BTUs of power, double the performance of most standard 30 in. gas cooktops
Dimensions:
30 in. W x 27.25 in. D x 7.5 in. H
Product Width (in.):
30
Cut-out Dimensions
30.25 in. W x 24.75 in. D x 7.5625 in. H
Cooktop Size (Width):
30 in.
Hardware Color/Finish:
Matte Black and Champagne Bronze
Product Weight (lb.):
88
Fuel Type:
Voltage:
120V
Frequency:
60 Hz
Amps:
15A