ZLINE Designer Collection 36 in. Paramount Gas Rangetop with 6 Burners in Black Satin Stainless Steel with Matte Black and Champagne Bronze Accents (SRTBSZ-36-MBCB)
ZLINE Designer Collection 36 in. Paramount Gas Rangetop with 6 Burners in Black Satin Stainless Steel with Matte Black and Champagne Bronze Accents (SRTBSZ-36-MBCB) top-down, above cooktop.
ZLINE Designer Collection 36 in. Paramount Gas Rangetop with 6 Burners in Black Satin Stainless Steel with Matte Black and Champagne Bronze Accents (SRTBSZ-36-MBCB) black porcelain cooktop and burners with no grates.
ZLINE Designer Collection 36 in. Paramount Gas Rangetop with 6 Burners in Black Satin Stainless Steel with Matte Black and Champagne Bronze Accents (SRTBSZ-36-MBCB) large burner.
ZLINE Designer Collection 36 in. Paramount Gas Rangetop with 6 Burners in Black Satin Stainless Steel with Matte Black and Champagne Bronze Accents (SRTBSZ-36-MBCB) dimensional diagram.
MSRP:
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE Designer Collection 36 in. Paramount Gas Rangetop with 6 Burners in Black Satin Stainless Steel with Matte Black and Champagne Bronze Accents (SRTBSZ-36-MBCB) features 6 Italian-made auto-reignition burners and an expansive one-piece porcelain cooktop allowing you to master every meal and deliver an elevated culinary experience.
Italian Burners
Icon and image representing Italian-made burners on Rangetop
Icon and image representing porcelain finished cooktop on rangetop
PORCELAIN COOKTOP
Heavy duty porcelain cooktop allows for timeless style and effortless clean up.
Cast Iron Grates
Solid-piece cast iron grill, this grill is heavy-duty and built to last.
Icon and image representing cast-iron grates on Rangetop
Specifications
Description
Dimensions:
36 in. W x 27.25 in. D x 7.5 in. H
Product Depth (in.):
27.25
Product Width (in.):
36
Product Height (in.):
7.5
Cut-out Dimensions
36.25 in. W x 24.75 in. D x 7.5625 in. H
Cooktop Size (Width):
36 in.
Details
Appliance Category:
Gas Rangetop
Color/ Finish Family:
Black Satin Stainless Steel
Hardware Color/Finish:
Matte Black and Champagne Bronze
Back Left Burner BTU:
9000
Back Left Middle Burner BTU:
Back Right Middle Burner BTU:
Back Right Burner BTU:
Front Left Burner BTU:
Front Left Middle Burner BTU:
Front Right Middle Burner BTU:
Front Right Burner BTU:
Fish Burner BTU:
Total BTUs:
Product Weight (lb.):
116
Fuel Type:
Voltage:
120V
Frequency:
60 Hz
Amps:
15A