ZLINE Designer Collection 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Double Oven Gas Range with 8 Burner Cooktop in Black Satin Stainless Steel with Matte Black and Champagne Bronze Accents (SGRBSZ-48-MBCB)
ZLINE Designer Collection 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Double Oven Gas Range with 8 Burner Cooktop in Black Satin Stainless Steel with Matte Black and Champagne Bronze Accents (SGRBSZ-48-MBCB) top-down, above cooktop.
ZLINE Designer Collection 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Double Oven Gas Range with 8 Burner Cooktop in Black Satin Stainless Steel with Matte Black and Champagne Bronze Accents (SGRBSZ-48-MBCB) knurled diamond-texture on handle.
ZLINE Designer Collection 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Double Oven Gas Range with 8 Burner Cooktop in Black Satin Stainless Steel with Matte Black and Champagne Bronze Accents (SGRBSZ-48-MBCB) front, oven open.
ZLINE Designer Collection 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Double Oven Gas Range with 8 Burner Cooktop in Black Satin Stainless Steel with Matte Black and Champagne Bronze Accents (SGRBSZ-48-MBCB) burners and grates.
ZLINE Designer Collection 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Double Oven Gas Range with 8 Burner Cooktop in Black Satin Stainless Steel with Matte Black and Champagne Bronze Accents (SGRBSZ-48-MBCB) ZLINE logo on Black Satin Stainless Steel finish showing circular, non-directional finish.
ZLINE Designer Collection 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Double Oven Gas Range with 8 Burner Cooktop in Black Satin Stainless Steel with Matte Black and Champagne Bronze Accents (SGRBSZ-48-MBCB) close-up of two-tone knob accents and knurled diamond-texture on handle.
ZLINE Designer Collection 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Double Oven Gas Range with 8 Burner Cooktop in Black Satin Stainless Steel with Matte Black and Champagne Bronze Accents (SGRBSZ-48-MBCB) oven open with racks extended, showing interior design and structure.
ZLINE Designer Collection 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Double Oven Gas Range with 8 Burner Cooktop in Black Satin Stainless Steel with Matte Black and Champagne Bronze Accents (SGRBSZ-48-MBCB) StayPut oven door hinge.
ZLINE Designer Collection 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Double Oven Gas Range with 8 Burner Cooktop in Black Satin Stainless Steel with Matte Black and Champagne Bronze Accents (SGRBSZ-48-MBCB) large burner.
ZLINE Designer Collection 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Double Oven Gas Range with 8 Burner Cooktop in Black Satin Stainless Steel with Matte Black and Champagne Bronze Accents (SGRBSZ-48-MBCB) convection fan and lighting inside oven.
ZLINE Designer Collection 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Double Oven Gas Range with 8 Burner Cooktop in Black Satin Stainless Steel with Matte Black and Champagne Bronze Accents (SGRBSZ-48-MBCB) dimensional diagram.
MSRP:
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE Designer Collection 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Double Oven Gas Range with 8 Burner Cooktop in Black Satin Stainless Steel with Matte Black and Champagne Bronze Accents (SGRBSZ-48-MBCB) combines the versatility of a gas cooktop with 8 Italian-made auto-reignition burners and a large high-performing gas convection oven allowing you to master every meal and deliver an elevated culinary experience.
Icon and image representing Italian burners on gas range
Dual Function Burners
Simmer or sear to perfection with a versatile burner that ranges from 800 to 20,000 BTUs (48 inch models feature 2 dual function burners)
Description
This product contains many unique features such as:
  • Large Oven Capacity - An expansive oven capacity of 6.7 cu. ft. fits pans up to 20 in. wide in the larger oven and 10 in. wide in the smaller oven for maximum space and convenience with everyday cooking
Dimensions:
47.875 in. W x 27.75 in. D x 36 in. H
Oven Interior Dimensions (in):
24.875 in. W x 17.75 in. D x 16.00 in. H
Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.):
Range Size (Width):
48 in.
Hardware Color/Finish:
Matte Black and Champagne Bronze
Voltage:
120V
Frequency:
60 Hz
Amps:
15A