ZLINE Designer Collection 48 in. Paramount Gas Rangetop with 8 Burners in Black Satin Stainless Steel with Matte Black and Champagne Bronze Accents (SRTBSZ-48-MBCB)
ZLINE Designer Collection 48 in. Paramount Gas Rangetop with 8 Burners in Black Satin Stainless Steel with Matte Black and Champagne Bronze Accents (SRTBSZ-48-MBCB) top-down, above cooktop.
ZLINE Designer Collection 48 in. Paramount Gas Rangetop with 8 Burners in Black Satin Stainless Steel with Matte Black and Champagne Bronze Accents (SRTBSZ-48-MBCB) black porcelain cooktop and burners with no grates.
ZLINE Designer Collection 48 in. Paramount Gas Rangetop with 8 Burners in Black Satin Stainless Steel with Matte Black and Champagne Bronze Accents (SRTBSZ-48-MBCB) large burner.
ZLINE Designer Collection 48 in. Paramount Gas Rangetop with 8 Burners in Black Satin Stainless Steel with Matte Black and Champagne Bronze Accents (SRTBSZ-48-MBCB) reversible griddle ribbed side.
ZLINE Designer Collection 48 in. Paramount Gas Rangetop with 8 Burners in Black Satin Stainless Steel with Matte Black and Champagne Bronze Accents (SRTBSZ-48-MBCB) reversible griddle flat side.
ZLINE Designer Collection 48 in. Paramount Gas Rangetop with 8 Burners in Black Satin Stainless Steel with Matte Black and Champagne Bronze Accents (SRTBSZ-48-MBCB) dimensional diagram.
MSRP:
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE Designer Collection 48 in. Paramount Gas Rangetop with 8 Burners in Black Satin Stainless Steel with Matte Black and Champagne Bronze Accents (SRTBSZ-48-MBCB) features 8 Italian-made auto-reignition burners and an expansive one-piece porcelain cooktop allowing you to master every meal and deliver an elevated culinary experience.
Description
Dimensions:
47.875 in. W x 27.25 in. D x 7.5 in. H
Cut-out Dimensions
48.125 in. W x 24.75 in. D x 7.5625 in. H
Cooktop Size (Width):
48 in.
Hardware Color/Finish:
Matte Black and Champagne Bronze
Product Weight (lb.):
154
Fuel Type:
Voltage:
120V
Frequency:
60 Hz
Amps:
15A